HOOFDSTUK VII. Overige onderwerpen i. De versnelling van de procedure In dit rapport is op verschillende plaatsen reeds de versnelling van de procedure aan de orde gekomen. Als voornaamste mogelijk heid daartoe werd genoemd de in Hoofdstuk V, 3 onder d behan delde vervroegde vaststelling van het plan van toedeling. Blijkens de achterin opgenomen bijlage zou de uitvoering voor een blok van 5.000 ha daardoor reeds met ongeveer twee jaar kunnen worden verkort, zij het dat, mede door de bijdrage van de kadastrale ruil- verkavelingsdienst, een intensivering van de voorbereiding zou plaatsvinden. Het is moeilijk te zeggen, wat precies de invloed zal zijn van allerlei wijzigingen in de organisatie van de ruilverkaveling, die door de Werkgroep zijn voorgesteld, op de snelheid van de procedure. Dit geldt in het bijzonder voor de instelling van een provinciale cultuurtechnische commissie en van een speciale ruilverkavelings kamer. Geen van beide organen zijn door de Werkgroep in de eerste plaats bedoeld om een versnelling te bereiken. Integendeel de motieven voor de instelling ervan waren, zoals wij gezien hebben, van geheel andere aard. Toch kan men wijzen op bepaalde tendenzen in de richting van een versnelling. Bij de provinciale cultuurtechnische commissie zou dat zijn de omstandigheid, dat alle in de provincie bij de ruilverkaveling betrokken instanties gelijktijdig om één tafel gaan zitten, waardoor allerlei zaken wellicht sneller kunnen worden afgedaan dan in bilaterale gesprekken die elkaar toch altijd enigszins overlappen en soms zelfs in een veelvoud moeten worden gevoerd. Verder moet men bedenken, dat de onderhavige commissie, anders dan de voorbereidingscommissie, zich maar niet enkel met één bepaalde ruilverkaveling bezig houdt, doch met alle ruilverkavelingen in een provincie. Dit betekent dat een evenwichtige benadering van pro blemen en uniforme besluitvorming mogelijk is, hetgeen tijdbe sparend werkt. De instelling van een P.C.C. waarborgt aldus een goede communicatie en coördinatie. Hier staat tegenover, dat het overleg in een provinciale commissie waarschijnlijk een intensiever karakter zal krijgen, welke intensivering ongetwijfeld weer meer tijd gaat kosten. Bovendien zullen vele leden van de commissie van tijd tot tijd wel de nodige ruggespraak moeten voeren met hun ach terban. Het is onmogelijk het saldo van deze verlies- en winst rekening nauwkeurig te bepalen, maar de Werkgroep is op dit punt toch bepaald niet pessimistisch in haar verwachtingen. Voorts kan de inschakeling van de speciale ruilverkavelingskamer van invloed zijn op de duur der ruilverkavelingsprocedure. Aan de ene kant maakt deze het instituut van de rechter-commissaris

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 127