388 overbodig, waardoor althans één fase in de drievoudige behandeling van dezelfde bezwaren achtereenvolgens door plaatselijke com missie, rechter-commissaris en rechtbank zou komen te vervallen. Dit werkt zeker versnellend, ook al zal de ruilverkavelingskamer nu zelf de zaak geheel moeten instrueren. Naar versnelling ten deert ook het feit dat een speciale rechter gemakkelijker op elk gewenst tijdstip kan worden benaderd, terwijl de behandeling waarschijnlijk tevens vlugger in zijn werk kan gaan, doordat andere zaken geen voorrang kunnen krijgen en doordat de ruilverkavelings kamer deskundigen in haar midden heeft, die haar minder afhanke lijk maken van het werk van andere deskundigen. Aan de andere kant zal ook hier waarschijnlijk sprake zijn van een intensivering en wel in tweeërlei opzicht. In de eerste plaats zal een gespecialiseerde rechter meer de neiging hebben zich in de achtergronden van een zaak te verdiepen dan de gewone rechter. Voorts zal het aantal zaken, dat door de rechter wordt behandeld, toenemen zowel door de uitschakeling van de rechter-commissaris als door de vervroegde inschakeling van de rechter. Daar staat dan echter weer als tijdwinst tegenover, dat de plaatselijke commissie minder moeite behoeft te doen om zelf met de bezwaarde tot een vergelijk te komen, doch de beslissing meer aan de rechter kan overlaten, waar door deze uiteindelijk sneller tot stand komt. Ook hier behoeft men over de invloed van het nieuw te creëren ruilverkavelingsorgaan op de snelheid van de procedure naar de mening van de Werkgroep niet ongerust te zijn. Naast deze op alle wettelijke ruilverkavelingen betrekking hebbende beschouwingen wil de Werkgroep hier nog een enkel woord wijden aan de mogelijkheden om de procedure in bijzondere gevallen te versnellen. Reeds kwam in 6 van Hoofdstuk III een dergelijke mogelijkheid ter sprake in de vorm van een opgelegde, kosteloze ruilverkaveling bij uitvoering van openbare werken. De versnelling is daarbij echter meer een bijkomend voordeel, zoals ook het geval zou zijn bij een mogelijke oplegging van een ruilverkave lingsovereenkomst aan een klein percentage onwilligen; zie daar over hierna onder b van 2. Theoretisch kan men zich ook voorstellen een speciale regeling van een versnelde procedure, toe te passen in alle gevallen die zich daartoe lenen. In haar overwegingen ter zake heeft de Werkgroep het zgn. Beschleunigtes Verfahren uit de Duitse wet betrokken, maar zij ontdekt daarin weinig mogelijkheden, die onze wet ook niet reeds kent. Eigenlijk houdt de Duitse versnelde procedure enigszins het midden tussen wat wij zouden noemen een administratieve ruilverkaveling (zonder werken) en een ruilverkavelingsovereen komst (streven naar overeenstemming over de toedeling). Welnu, de eerste mogelijkheid kennen wij zonder meer, omdat alle in art. 34 genoemde voorzieningen aldaar facultatief worden gesteld. De tweede mogelijkheid, t.w. die van een ruilverkavelingsovereen komst, bestaat bij ons even zeer, maar een verschil met het Be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 128