392 d. Zakelijke werking Hoewel de wet thans in art. 4 wel de overschrijving van de ruil verkavelingsovereenkomst in de openbare registers voorschrijft, staat daarmede geenszins vast, dat die overeenkomst ook tegen derden, m.n. verkrijgers en schuldeisers, werkt. Immers het be treft hier een verbintenisrechtelijke overeenkomst en als regel heeft een dergelijke overeenkomst geen zakelijke werking. Wanneer de wetgever van 1954 bij wijze van uitzondering zulk een werking aan het obligatoire ruilverkavelingscontract had willen toekennen, was het toch wel zaak geweest dit duidelijker in de wet tot uitdrukking te brengen. Immers, men kan de overschrijvingsplicht op zichzelf even goed in verband brengen met een simpele wenselijkheid als met een strikte noodzakelijkheid derden via openbare registers en kadaster zo goed mogelijk omtrent bestaan en inhoud van de ruil verkavelingsovereenkomst te informeren. Overigens wijst de wets geschiedenis wel meer in de richting van zakelijke werking in de zin van gebondenheid van o.m. kopers en schuldeisers aan de ruilverkavelingsovereenkomst dan de wetstekst. De Werkgroep wenst de zakelijke werking uitdrukkelijk in een nieuwe wet opgenomen te zien. Zij zou het geheel onbevredigend vinden, wanneer door overdracht en vestiging van zakelijke rechten tijdens de uitvoering van de ruilverkavelingsovereenkomst deze gedeeltelijk van haar effect zou kunnen worden beroofd, doordat de verkrijger er niet rechtstreeks aan gebonden is en de vervreemder nog slechts tot schadevergoeding kan worden aangesproken. Om het de kopers gemakkelijk te maken zich op de bewaring omtrent de toekomstige zakelijke rechtstoestand te oriënteren zouden in de kadastrale legger, naast de aantekeningen welke percelen in de ruil verkavelingsovereenkomst zijn opgenomen, ook moeten worden ver meld de daarvoor in de plaats tredende kavels. Want bij de voor gestelde zakelijke werking gaat het er juist om, dat de koper te zijner tijd de nieuwe kavel voor het gekochte perceel in de plaats zal zien treden, ook wanneer hij zulks niet met de verkoper overeen mocht zijn gekomen en mogelijk zelfs tegen zijn bedoeling in. e. De zgn. contactcommissie Voor de ruilverkavelingsovereenkomst heeft de wetgever, anders dan voor de wettelijke ruilverkaveling, geen uitvoeringscommissie aangewezen. In de praktijk pleegt echter in de overeenkomst een contactcommissie te worden aangewezen, die namens partijen be voegd is verklaard gezamenlijk bepaalde uitdrukkelijk omschreven taken uit te voeren, waaronder het verstrekken van opdrachten tot uitvoering van werken, het regelen van schadevergoedingsclaims en het vestigen en regelen van bepaalde zakelijke rechten. Vanwege het grote belang van deze commissie als vertegen- i) Vgl. M.v.T. blz. 7; V.V. Tweede Kamer, blz. 14; M.v.A. Tweede Kamer, blz. 26.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 132