393 woordigend orgaan van de eigenaren ware een wettelijke regeling van haar wijze van instelling en bevoegdheden te overwegen. Hier bij zou het dan om de meest essentiële regelen moeten gaan, daar men de nadere uitwerking wel aan de contractuele praktijk kan overlaten. f. De financiële regelingen Aangezien deze niet volledig in de ruilverkavelingsovereenkomst kunnen worden neergelegd vanwege de onzekerheid omtrent de juiste uitvoeringskosten en soms ook de juiste hoogte der subsidies, zou ook hier een beperkte regeling bij de wet, bijv. inzake de vaststelling van ieders aandeel in de kosten en een eventuele be roepsmogelijkheid, kunnen worden overwogen. Momenteel wordt in de overeenkomst de sleutel opgenomen, vol gens welke de ten laste van partijen komende ruilverkavelings- kosten te zijner tijd zullen worden omgeslagen. De verdeling ge schiedt volgens verhoudingsgetallen, in verhouding van de kavel grootten of een gedeelte daarvan, of volgens percentages. Voorzover niet anders bepaald is, kunnen de kosten met ruilverkavelings rente worden voldaan. Na het gereedkomen van de werkzaamheden wordt op basis van de verdeelsleutel de kostenverdeling opgemaakt en aan belanghebbenden per aangetekend schrijven meegedeeld. Binnen dertig dagen kunnen dan door belanghebbenden bezwaren daartegen worden ingediend bij de centrale commissie. Wanneer deze bezwaren niet in der minne kunnen worden opgelost, wordt door de C.C.C. een subcommissie ingesteld, die de bezwaren onder zoekt en een bindende uitspraak doet. De Werkgroep meent, dat deze materie zo belangrijk is, dat de wetgever er zich in de toekomst niet geheel buiten mag houden. Dat geldt dan met name voor een bepaling omtrent de verdeelsleutel en voor de reclame- en mogelijk ook beroepsmogelijkheid. Bij de laatste kan men zich afvragen, of de centrale commissie wel de meest aangewezen instantie is voor een dergelijk beroep en of het niet meer voor de hand zou liggen een eventuele ruilverkavelings kamer daarmede te belasten. Wanneer al of niet in dwingende zin wettelijke bepalingen omtrent een verdeelsleutel zouden worden opgenomen, dringt zich de behoefte aan normale rechtspraak nog des te sterker op. Doch ook afgezien daarvan is de onttrek king van de rechtspraak betreffende de ruilverkavelingsovereen komst aan de rechter allerminst een vanzelfsprekende zaak. De geschillen zullen in de regel geen beleidspunten inhouden, maar eerder een afweging van de redelijkheid der kostenverdeling tussen de partijen, voortvloeiend uit de bepalingen van de ruil verkavelingsovereenkomst Wenselijk lijkt tenslotte de betrokken wetsartikelen over de kosten voortaan door de wet zelf rechtstreeks van overeenkomstige toe passing te doen verklaren op de ruilverkavelingsovereenkomst.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 133