40i bij de bepaling van de schadeloosstelling rekening kunnen worden gehouden met het opheffen of vermijden van schaden door de ruilverkaveling. De Werkgroep acht het echter uit praktisch en principieel oogpunt juister de voordelen van de ruilverkaveling ook in dit geval volledig aan de rechthebbenden te doen toekomen en hen naar rato daarvan in de kosten te doen bijdragen. Wel is de mogelijkheid te overwegen van oplegging ener kosteloze ruil verkaveling zonder voorafgaande stemming in gevallen waarin de verkavelingstoestand vóór de uitvoering van de werken goed was. Tenslotte is daar het geval van ruilverkaveling in plaats van onteigening, namelijk door toepassing van art. 13. De Werkgroep wil ook bij de uitvoering van openbare werken onverkort vast houden aan het door haar op 10% bepaalde maximum voor toe wijzing aan openbare lichamen en aftrek voor wegen en waterlopen tezamen. Wel zou de mogelijkheid van een kosteloze ruilverkaveling in goed verkavelde gebieden ook voor dit geval uitdrukkelijk in de wet kunnen worden opgenomen, maar dan mèt behoud van het stemrecht als waarborg tegen een te ver gaande compensatie ruilverkaveling. 32. Voor gemengd agrarisch-recreatieve gebieden lijkt voor alsnog geen behoefte te bestaan aan een tussenvorm tussen ruil verkaveling en onteigening. Zulks is wel het geval voor urbane gebieden, waarvoor een speciale wet aanbeveling zou verdienen, die enerzijds wel aan bepaalde inbrengers recht op toedeling geeft, maar anderzijds niet vasthoudt aan de evenredigheid van toedeling en inbreng. In deze opzet past geen stemrecht van de inbrengers en evenmin een belangrijke bijdrage in de kosten. De toepassing van een dergelijke wet zou moeten worden beperkt tot van geval tot geval door de wetgever aan te wijzen gebieden. 33. Het voorstel van een algemene landinrichtingswet moet als gegrond op foutieve vooronderstellingen worden verworpen. Hoofdstuk IV. De voorbereiding van een wettelijke ruilverkaveling 34. De Werkgroep meent dat aan een aparte procedure van de aanvraag niet langer behoefte bestaat. Zij voelt meer voor een formalisering van de bestaande voorbereidingsprocedure, waarin de aanvraag nog slechts zou gelden als één van de vereisten voor het in voorbereiding nemen van een ruilverkaveling. 35. De Werkgroep stelt voor het thans reeds in elke provincie informeel bestaande vijfjarenplan voor de voorbereiding van ruil verkavelingen, verder te noemen voorbereidingsprogramma, een formele plaats in de wet te geven. Het heeft betrekking op de voor bereidingswerkzaamheden in een provincie en geeft de urgentie volgorde van de diverse ruilverkavelingsblokken aan. De inrichting ervan zou hoogstens bij algemene maatregel van bestuur en dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 141