geval eerstgenoemd besluit niet tijdig vóór het tijdstip, waarop de plaatselijke commissie overschrijving van de akte van toedeling registratie behoort alleen in aanmerking te komen de pachter wiens overeenkomst schriftelijk is aangegaan en door de grond kamer goedgekeurd. Voor het stemrecht kan men hieraan nog het vereiste van de wettelijke duur toevoegen. Het pachtersstemrecht zou aan dezelfde minimum-oppervlakte als het eigenaarsstemrecht moeten zijn gebonden, dus 10 of 25 are per pachter. Tenslotte ware de pachter uit te sluiten van het stemrecht naar oppervlakte. 44. Mede in verband met de voorgestelde invoering van pach tersstemrecht dient een splitsing tussen eigendom en gebruik bij het stemrecht naar aantal te worden aangebracht in die zin, dat één stem per onderscheiden belang van eigenaar, volledig zakelijk gerechtigde en gebruiker wordt toegekend met een maximum van twee stemmen per persoon. 45. Over de wenselijkheid van afschaffing van de wegblijvers regeling (art. 42 lid 3) zijn de meningen in de Werkgroep verdeeld. Overigens zouden de bezwaren tegen de regeling veel van hun betekenis verliezen, wanneer de eigenaren van zeer kleine percelen geen stemrecht zouden hebben. De Werkgroep is eensluidend voor geheime stemming, d.w.z. geheim tegenover de belanghebbenden, niet tegenover de beëdigde ambtenaren. Hoofdstuk V. De uitvoering van een wettelijke ruilverkaveling 46. Het verdient aanbeveling de registers R-i (eigenaren, percelen en schattingsuitkomsten), R-16 (hypotheken) en R-26 (erfdienstbaarheden, B.P.-rechten) officieel ter visie te doen gaan in stede van de lijst van rechthebbenden in haar bestaande vorm. Uiteraard moet daartoe de wet worden gewijzigd. Men zou dan kunnen spreken van de registers van rechten en schattingsuit komsten. De rechtstoestand op het tijdstip van tervisielegging kan worden vastgelegd op micro-foto's, waarop later geen mutaties worden vermeld. 47. De Werkgroep zou, wat de erfdienstbaarheden betreft, een verplichting tot opneming op de lijst (c.q. het betrokken regis ter) van rechthebbenden slechts willen doen gelden voor die van weg, terwijl zij t.a.v. andere erfdienstbaarheden met een mogelijk heid tot opneming wil volstaan voor gevallen waarin de rechtheb benden zelf daarom vragen of waarin de plaatselijke commissie regeling of opheffing van het betrokken recht noodzakelijk acht. Dit laatste zou ook voor huur het geval moeten zijn. 48. Eenstemmig is de Werkgroep van oordeel, dat de pacht- registratie in ruil ver kavelingsverband alleen voor schriftelijke en goedgekeurde pacht mogelijk moet worden gemaakt. Verschil van mening bestond echter over de vraag, wat het 403

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 143