406 Een uitdrukkelijke wetsbepaling is ook nodig voor de regeling van de geldelijke gevolgen ener vestiging van zakelijke rechten als hierbedoeld. 55. Wettelijk ware te bepalen dat het beklemrecht in het kader van de ruilverkaveling kan worden gewijzigd in die zin, dat het bij boerderijverplaatsing op een nieuw bedrijfsgebouw kan worden overgebracht en voorts, dat het kan worden gesplitst, indien het ruilverkavelingsbelang dit vordert, een en ander onder regeling van de geldelijke gevolgen. 56. De Werkgroep wil de vaststelling van het plan van toe deling zoveel mogelijk doen voorafgaan aan de uitvoering der wer ken, zulks met inbegrip van de behandeling door de rechter, even wel met dien verstande dat de nauwkeurige bepaling van grenzen en oppervlakten later kan geschieden binnen het raam van een algemene afwijkingsmogelijkheid van bijv. 5%. Voor verder gaande afwijkingen zou dan een wijziging van het plan door de rechter ingevolge een aparte procedure moeten worden mogelijk gemaakt. De wet zou bovendien de beschikkingsbevoegdheid reeds bij de vaststelling van het plan van toedeling kunnen doen overgaan op de toekomstige eigenaren, zodat die al tijdens de uitvoering hun toe komstige kavels zouden kunnen vervreemden en bezwaren, het laatste uiteraard in afwijking van art. 1220 B.W. 57. Behoefte bestaat aan een wettelijke regeling van het rechtsverkeer tijdens de toedelingsprocedure, waarin op zijn minst zal moeten worden bepaald, dat de plaatselijke commissie in be paalde gevallen geen rekening meer behoeft te houden met de wensen van hen die tijdens de toedelingsprocedure zakelijke rechten hebben verkregen. Een sluitende oplossing kan alleen worden verkregen bij algehele nietigheid van overeenkomsten, waarvoor niet een verklaring van geen bezwaar van de plaatselijke commissie is verkregen. Eén lid van de Werkgroep meent echter, dat de zwaarte van deze sanctie in geen verhouding staat tot het ruil verkavelingsbelang, hetwelk hiermee is gemoeid. Als alternatief wordt enkel genoemd de nu reeds voor de pacht geldende oplossing, waarbij de wet slechts zou bepalen dat vanaf een door de plaatse lijke commissie vast te stellen en bekend te maken datum bij de toedeling geen rekening met nieuwe vervreemdingen en verpach tingen behoeft te worden gehouden. 58. De notariële akte van toedeling zou zeer wel kunnen worden vervangen door de zg. staat 75 in gewijzigde vorm als proces-ver baalakte. Ondertekening zou moeten geschieden enerzijds door de president van de voorgestelde ruilverkavelingskamer en anderzijds door voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie. Opneming van de pacht in de akte van toedeling zou pas zin hebben na invoering van een openbare pachtregistratie. 59. Hoewel de mogelijkheid van afzonderlijke overschrijving van de akte van toedeling voor een gereedgekomen gedeelte van het blok op te veel praktische bezwaren zou stuiten, behoeft met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 146