407 overschrijving toch niet steeds te worden gewacht tot het gehele blok in gebruik is gegeven. In ieder geval zou de notaris wettelijk verplicht moeten worden om na de vaststelling van het plan van toedeling niet alleen het oude perceel, doch ook de toekomstige kavel in een transport- of andere akte te vermelden. 60. De Werkgroep stelt voor de volledige titelzuiverende werking, voorzover het de erfdienstbaarheden betreft, te beperken tot die van weg en voor de overige te volstaan met een positieve werking alleen t.a.v. de op de lijst van rechthebbenden opgenomene c.q. de in het plan van toedeling nieuw gevestigde. De vervreemdingen die na de tervisielegging van het plan van toedeling plaatsvinden, dienen krachtens de wet buiten de titel- zuivering te blijven. In de akte van toedeling zou hoogstens naar deel en nummer van de betreffende overschrijvingen mogen worden verwezen. Eventueel kunnen deze gegevens in een bijlage aan de akte worden vastgehecht. In art. 96 zou uitdrukkelijk moeten worden bepaald dat de over schrijving van de akte van toedeling geen verandering brengt in de bestuursbevoegdheid van de echtgenoten. 61. Volgens de Werkgroep zou in geval van bedrijfsvergroting een hypotheek, die op het ingebrachte bedrijf gevestigd was, dankzij de titelzuivering wel ingevolge een regeling bij de akte van toe deling kunnen worden ingeschreven ten laste van het gehele ver grote bedrijf, doch verzet art. 28 lid 2 zich daartegen. Voor de oplossing van het financieringsprobleem wordt verwezen naar de eerder aanbevolen toekenning van beschikkingsbevoegdheid over de toekomstige kavels vanaf de vaststelling van het plan van toedeling. Daar ligt tevens de mogelijkheid om goeddeels de vraag te om zeilen, of in geval van boerderijverplaatsing de op een speciaal daartoe gevestigd opstal- of erfpachtsrecht rustende hypotheek via de akte van toedeling kan worden ingeschreven op de volle eigendom van het betrokken perceel. Wanneer evenwel de gedachte van overgang van de beschikkingsbevoegdheid bij de vaststelling van het plan van toedeling geen ingang mocht vinden, als ook wanneer reeds» vóór die vaststelling financiering nodig mocht blijken, zou de wet expliciet moeten inhouden dat de hypotheek van het be perkte recht op de volle eigendom kan worden overgebracht. 62. De Werkgroep stelt een wettelijke bepaling voor, krach tens welke de plaatselijke commissie alle lopende pachtcontracten, ook die voor korte duur, voorzover die althans in ruilverkavelings- verband niet geheel ongewijzigd kunnen blijven, opheft en deze vervangt door nieuwe, die partijen zelf kunnen aangaan en die anders bij wijze van een gevestigde pachtverbintenis aan hen worden opgelegd. Ook zou het initiatief voor de opschriftstelling bij de plaatselijke commissie moeten worden gelegd, ongeacht of het om gevestigde of gehandhaafde pachtverhoudingen gaat. De ingangsdatum van de nieuwe pachtcontracten valt na de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 147