4io plaatselijke commissie een wettelijke mogelijkheid moeten hebben enige grond te reserveren. 75. De Werkgroep voelt voor een bepaling in de wet, dat de rechter op een beroep van eigenaren en pachters zowel bij het plan van toedeling als bij de lijst der geldelijke regelingen alsnog de uitvoering van een werk kan bevelen, zulks op grond van de normen, vastgesteld in het plan van voorzieningen bedoeld in art. 34. De extra-kosten dienen gefinancieerd te worden met inachtneming van het mengsubsidiepercentage, hetgeen op de begroting de op neming van een post „onvoorziene werken" noodzakelijk maakt. 76. De Werkgroep is verdeeld over de wenselijkheid van een beroepsmogelijkheid tegen de toepassing van saneringsnormen. De voorstanders zien in de provinciale cultuurtechnische commissie de meest aangewezen instantie. 77. Voor het geval de voorgestelde vaststelling van het plan van toedeling vóór de uitvoering der werken onverhoopt geen in gang mocht vinden, acht de Werkgroep althans een wettelijke regeling van de voorlopige ingebruikgeving gewenst. Zo is zeker inschakeling van de rechter nodig om zich tegen de ingebruikgeving te kunnen verzetten. Zulks zou het beste kunnen in de vorm van een verzoek om een ontruimingsbevel tegen de eigenaar of pachter, dat door de plaatselijke commissie bij de ruilverkavelingskamer zou moeten worden ingediend. 78. Als conform het voorstel van de Werkgroep het plan van toedeling aan de uitvoering der werken zou voorafgaan, zou een be roep van aanliggende eigenaren tegen het besluit vanG.S., waarbij het onderhoud van openbare waterlopen aan hen wordt toegewezen, zinvol worden en kan de Kroon hiervoor worden aangewezen. Maar nog beter is het art. 16 lid 2 in die zin te wijzigen, dat het onderhoud van openbare waterlopen steeds aan openbare lichamen moet worden toegewezen. Hoofdstuk VII. Overige onderwerpen 79. Een versnelling van de procedure is vooral mogelijk hetzij door ineenschuiving, hetzij door weglating van bepaalde onderdelen. De eerste methode zou bij vervroegde vaststelling van het plan van toedeling worden gevolgd, de tweede zowel bij een admini stratieve als bij een opgelegde (kosteloze) ruilverkaveling. Over de invloed van de voorgestelde instelling van provinciale cultuur technische commissies en van speciale ruilverkavelingskamers op de snelheid van de procedure behoeft men naar de mening van de Werkgroep niet ongerust te zijn. Aan een speciale regeling van een versnelde procedure voor de wettelijke ruilverkaveling lijkt voor alsnog geen behoefte te bestaan. 80. Alvorens de (obligatoire) ruilverkavelingsovereenkomst tot stand komt, zou aan de P.C.C. reeds een concept-plan van voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 150