verschil te zien geeft met de Herverkavelingscommissie Zeeland. In deze fase behoort de Centrale Commissie, tezamen met G.S., het laatste woord te spreken om de redenen die hiervóór in i onder a zijn uiteengezet. Dit neemt echter niet weg, dat ook adviseren een ver reikende bestuurlijke bevoegdheid is, zeker wanneer het gaat om verplicht advies over alle van provinciaal belang zijnde ruilverkavelingszaken, zoals daar zijn voorbereidings programma's, instelling en samenstelling van voorbereidings commissies, plannen van wegen en waterlopen, landschapsplannen, toewijzingen aan openbare lichamen, kortom de volledige ruil verkavelingsrapporten ex art. 34. In feite zou het er vaak op neerkomen, dat de P.C.C. als adviescommissie van de C.C.C. de voorstellen bij deze zou indienen. Van geheel andere aard kan de rol van de Provinciale Cultuur technische Commissie zijn in het stadium van de uitvoering. Juist dan kan zij heel wat beslissende bevoegdheden van de C.C.C. overnemen, m.n. de goedkeuring van programma's voor de uit te voeren werken en van plannen voor de administratieve uitvoering, een en ander binnen de grenzen van de beschikbaar gestelde kredieten. Naast deze algemene zijn dan nog te noemen de bijzon dere bevoegdheden, welke de C.C.C. thans heeft o.m. inzake goedkeuring van wijzigingen in de rechtstoestand van gebouwen en niet-agrarische gronden (art. 9 lid 4), van algehele vergoedingen in geld (art. 12 lid 2 en 3 en 18 lid 4), van door openbare lichamen te betalen bedragen (art. 13 lid 3), van gedwongen pachtruil (art. 18 lid 2), van op te leggen gedoogplichten (art. 29 lid 1), van uit te voeren cultuurtechnische werken en voorlopige inge- bruikgevingen (art. 54 lid 4), van bouw, verbouw en verplaatsing van opstallen (art. 54 lid 5) en van het combineren van plan van toedeling en lijst geldelijke regelingen (art. 114) e.d. Al deze merendeels controlerende bevoegdheden kunnen beter op pro vinciaal dan op landelijk niveau worden uitgeoefend, terwijl daarnaast een zekere mate van coördinatie ook voor de uitvoering der diverse ruilverkavelingen in de provincie binnen het raam van de beschikbare kredieten nodig is. Opgemerkt zij nog, dat de instelling van een P.C.C. aan de bete kenis van de, eveneens wettelijk te regelen, voorbereidingscommissies geenszins behoeft te kort te doen. Deze immers hebben een advi serende taak t.a.v. de voorbereiding van één bepaalde ruilverkave ling. Veeleer dreigt thans het gevaar, dat de voorbereidingscom missies uitgroeien tot kleine provinciale commissies, doordat vertegenwoordigers van allerlei diensten haar vergaderingen gaan bijwonen, een verschijnsel dat zich trouwens ook t.a.v. de plaatse lijke commissie manifesteert. Veel juister en doelmatiger lijkt het de voorbereidingscommissies als voorlopers van de plaatselijke commissies hun plaatselijk karakter te doen behouden en daar tegenover één provinciale commissie te stellen. Intussen bewijst de zojuist geschetste neiging tot uitbreiding 279

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 19