z8i De taak van deze commissie is het adviseren over de voorbereiding van de betrokken ruilverkaveling. Bij volledige samensmelting met de plaatselijke commissie zou uiteraard onderscheid moeten worden gemaakt tussen de adviserende taak vóór en de uitvoerende taak na de stemming. Verder zullen wellicht enkele bevoegdheden t.a.v. de voorbereiding uitdrukkelijk in de wet moeten worden genoemd. Over de werkwijze hoeft de wet zelf weinig te bepalen, aangezien deze evenals art. 51 thans reeds aangeeft bij instructie kan worden geregeld. 4. De plaatselijke commissie Tegenover de suggestie de uitvoering van de ruilverkaveling geheel in handen te leggen van de technische diensten en deze dus een zuiver ambtelijk karakter te geven, houdt de Werkgroep met klem vast aan de uitvoering door een plaatselijke commissie, zowel vanwege haar plaatselijke bekendheid als vanwege het vertrouwen, dat zij bij de rechthebbenden pleegt te genieten. De Werkgroep blijft daarmee geheel in de lijn van de situatie in de overige E.E.G.-landen, waar overal naast het ambtelijke ook het niet-ambtelijke element een rol speelt bij de uitvoering. Dit houdt mede verband met het feit dat een niet onbelangrijk deel van de uitvoeringskosten voor rekening komt van de eigenaren, wat bij gewone openbare werken niet het geval is. In ieder geval zijn de ervaringen met plaatselijke commissies over het algemeen vrij gunstig. Eveneens blijft de Werkgroep in het algemeen de voorkeur geven aan een overwegend agrarische samenstelling van deze com missies. Nu de Centrale Commissie in meerderheid uit niet-agrari- sche leden bestaat en een eventuele provinciale commissie waar schijnlijk ook niet voor meer dan de helft uit agrariërs zou bestaan, mag er toch wel één commissie zijn, in welker samenstelling het overwegend agrarische karakter van de ruilverkaveling tot uiting komt. Dat dit juist de plaatselijke commissie moet zijn ligt voor de hand, daar bij de uitvoering het accent veel meer op de landbouw ligt dan bij de voorbereiding, die immers een sterke planologische inslag heeft. En dit agrarische accent zal de uitvoering behouden, ook wanneer de toch vrij ver in niet-agrarische richting gaande voorstellen van de Werkgroep worden gevolgd. Men zie nader Hoofdstuk III, 2. Zelfs acht de Werkgroep toevoeging van teveel ambtelijke deskun digen in de plaatselijke commissie bezwaarlijk, temeer nu het ambtelijk element in de C.C.C. en in een eventuele P.C.C. al zo sterk is. Bij een brede samenstelling van de P.C.C. zou deze ook in de uitvoering een zo reële invloed kunnen hebben, dat de plaatse lijke commissie veel beperkter van opzet kan blijven. Wat de aanwijzing der leden aangaat, gaf één lid van de Werk groep de voorkeur aan verkiezing door de eigenaren en pachters op voordracht van de standsorganisaties of een minimum-aantal stemgerechtigden boven benoeming door G.S. In Duitsland wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 21