woord „verkaveling", geeft het verschil aan met de ruimtelijke ordening, terwijl het eerste deel, nl. het woord „ruil", het verschil met de onteigening indiceert. Deze verschillen lijken allemaal glashelder en hoe komt het nu, dat er toch zoveel verwarring over bestaat Waarschijnlijk doordat men bij ruilverkaveling teveel de nadruk legt op de planologische grondslagen daarvan in plaats van op die verkaveling zelf. Zonder dergelijke grondslagen kan men praktisch niet verkavelen. Als voornaamste grondslag mag gelden een bestemmingsplan of streek plan. Maar daarmee is men als regel toch niet klaar. Nodig is namelijk, dat de uitwerking van die grondslagen in nauwe samen hang met het landbouwbelang geschiedt. Te denken valt niet alleen aan het plan van wegen en waterlopen, maar ook aan het land schapsplan. Om de wegen als voorbeeld te nemen, ruilverkavelings wegen moeten tegenwoordig enerzijds zo zijn, dat zij ontsluiting ten behoeve van de landbouw geven, en anderzijds zo, dat zij voor algemene verkeersdoeleinden (bijv. recreatieverkeer) mede geschikt zijn. Via het bestemmingsplan kan men de landbouwontsluiting echter nooit zo effectief maken als rechtstreeks via ruilverkaveling, omdat de wegen en de nieuwe kavels dan precies op elkaar worden afgestemd. En zo ligt het m.m. ook bij de openbare waterlopen en de landschapsvoorzieningen. Vandaar dus dat de voorbereidingsfase van de ruilverkaveling zo'n sterk planologische inslag heeft en als zodanig uiteraard ook het meest spectaculair is. Zulks neemt echter niet weg, dat de eigenlijke ruilverkaveling geen ruimtelijke ordening is, tenzij men dit begrip ruimer opvat dan gebruikelijk is. Daarom is het tevens principieel onjuist te menen, dat zij daarin op welke wijze ook zou kunnen opgaan. 2. Begrip en doel van de ruilverkaveling a. De definitie van het begrip Rond de definitie van het begrip ruilverkaveling is herhaaldelijk misverstand gerezen, doordat men deze ging verwarren met de doelomschrijving. Het heette dan, dat de wetgever met de laatste volstaan zou hebben, omdat een definitie de ontwikkeling van de ruilverkaveling had kunnen belemmeren. In werkelijkheid is het echter veeleer andersom. De te enge immers louter agrarische doelomschrijving uit de huidige wet vormt een belemmering voor een natuurlijke ontwikkeling mede in niet-agrarische richting. Het begrip ruilverkaveling daarentegen is, ook internationaal gezien, een vaststaand begrip, dat sinds haar ontstaan nauwelijks enige wijziging heeft ondergaan. Men kan het ongeveer als volgt omschrijven „het samenvoegen van gronden met de bedoeling deze op bepaalde wijze weer onder de rechthebbenden te verdelen in beginsel naar evenredigheid van hun inbreng, al dan niet na uitvoering van werken en na aftrek voor algemene doeleinden". 288

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 28