332 naleving van het vereiste door de C.C.C. zou bij G.S. kunnen liggen. Wij komen hierop bij de behandeling van genoemde punten terug. b. Het voorbereidingsprogramma Reeds nu bestaat informeel in elke provincie een vijfjarenplan voor de voorbereiding van ruilverkavelingen. Over dit plan, dat dus mede dient ter bepabng van de urgentievolgorde, wordt even eens informeel overleg gevoerd met de provinciale organen en diensten, nadat het vereiste vooronderzoek heeft plaatsgehad. Bij de opstelling van het plan, dat van jaar tot jaar wordt bijgehouden, speelt de H.I.D. van de Cultuurtechnische Dienst uit de aard der zaak een centrale rol. De Werkgroep stelt nu voor dit plan, verder te noemen voorbereidingsprogramma, een formele plaats in de wet te geven, omdat het daarvoor zeker belangrijk genoeg is en boven dien als zodanig de plaats kan innemen van de uit een oogpunt van meerjarige planning weinig geschikte aanvraagprocedure. Voor een goed begrip van de plaats, die het voorbereidingspro gramma in het geheel van de wettelijke voorbereidingsprocedure dient in te nemen, zij vooropgesteld dat wij hier anders dan bij de huidige aanvraagprocedure nog niet te doen hebben met de voorbereiding van slechts één bepaalde ruilverkaveling, laat staan met een uitgewerkt plan voor een dergelijke ruilverkaveling. De eigenlijke voorbereiding van een ruilverkaveling voor een nauw keurig begrensd gebied (blok) als deel van een provincie begint in de nieuwe opzet pas met het nemen van het hierna onder c vermelde voorbereidingsbesluit, dat dan aanstonds wordt gevolgd door de instelling van de voorbereidingscommissie (d), eveneens voor het betrokken blok. Deze commissie heeft, naar in 3 van Hoofdstuk II reeds is uiteengezet, een adviserende taak t.a.v. de voorbereiding van die bepaalde ruilverkaveling. Het eigenlijke ruilverkavelings plan, dat uit deze mede door P.C.C. en C.C.C. geleide voorbereiding resulteert, draagt de naam van ruilverkavelingsrapport (thans genoemd in art. 34) en vindt als zodanig behandeling in de volgende paragraaf. Het voorbereidingsprogramma gaat aan dit alles logisch en ook chronologisch vooraf. Het heeft betrekking op de voor bereidingswerkzaamheden in een provincie en geeft de urgentie volgorde van de diverse ruilverkavelingsblokken aan. De wet zelf behoeft, naar het oordeel van de Werkgroep, geen eisen te bevatten omtrent de inrichting van het voorbereidingspro gramma. Hoogstens zou deze inrichting bij algemene maatregel van bestuur kunnen worden geregeld. Onder meer zou het daarbij kunnen gaan om het aanleggen en bijhouden van een urgentie schema met kaarten. In ieder geval dienen eventuele inrichtings eisen niet te veel in details te gaan en niet zo stringent te zijn, dat zij een verdere ontwikkeling van de programmering belemmeren. Wel dient de zo belangrijke vaststelling van het voorbereidings programma voorwerp te zijn van een nieuwe wettelijke regeling.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 72