337 blok zijn gelegen, terwijl dit voor hem toch wel van groot belang is. Het kadaster kan een opgave van de kadastrale percelen even gemakkelijk verschaffen als een opgave van de eigenaren en de wet dient dit deswege uitdrukkelijk te bepalen. Tevens heeft de Werkgroep zich bezig gehouden met de ter inzage te leggen kaart, aangezien dit immers ook een zeer belangrijk document is. Eerder is er al op gewezen, dat het wenselijk lijkt de landmeter ook reeds intensief bij de voorbereiding te betrekken en in 3 onder d van het volgende hoofdstuk zal hierop nog uitvoeriger worden teruggekomen. In het onderhavige verband is zelfs de mogelijkheid overwogen van een ontwerp-kavelplan, dat vóór de stemming met het nodige voorbehoud al een zekere indruk zou geven, hoe een nieuwe indeling van het blok er eventueel zou kun nen komen uit te zien. Hierbij zou het dan moeten gaan om een globale indeling zonder het aangeven van de relatie tot de toekom stige eigenaren. De Werkgroep is van mening, dat het doen van aanbevelingen op dit punt nog prematuur is en dat de resultaten van verdere studie moeten worden afgewacht. 3. Het besluit tot ruilverkaveling a. Overheidsbesluit of stemming In verband met de onder b te noemen bezwaren tegen de be staande stemmingsprocedure is hier te lande meermalen een plei dooi gevoerd voor een vervanging van de stemming door een over heidsbesluit. Met name werd daarbij gedacht aan een besluit van Provinciale Staten. De Werkgroep wijst deze suggestie met over tuiging van de hand. Zij noemt voor de handhaving van het stemrecht de volgende argumenten 1. Het karakter van de ruilverkaveling, gesteld tegenover dat van de onteigening. De ruilverkaveling is primair een aangelegenheid tussen de rechthebbenden onderling, terwijl de onteigening louter een zaak is tussen overheid en rechthebbenden. Op dit ver schil in rechtskarakter is in 1 van het vorige hoofdstuk reeds uitvoerig gewezen. Afschaffing van het stemrecht zou een mis kenning van dit verschil inhouden, want het is redelijk dat de rechthebbenden over hun onderlinge aangelegenheden zelf beslissen. De invloed van de overheid is met het oog op het algemene ruilverkavelingsbelang voldoende groot. 2. De ruilverkaveling brengt aanzienlijke kosten voor de betrokke nen mede. Het is een vrij normale zaak, dat degene die naar gelang van profijt meebetaalt tevens mede beslist. 3. De ruilverkaveling betekent een forse ingreep in de sfeer van het particuliere bedrijfsleven. Niet alleen impliceert zij gedwongen investeringen, doch ook brengt zij een grondige wijziging aan in de ruimtelijke structuur der agrarische bedrijven. Een ingreep als deze is in wezen ongekend en bij het niet-agrarische bedrijfs leven dan ook onbekend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 77