340 eigenaren geen belang hebben bij stemmen, hetgeen de besluit vorming onjuist beïnvloedt. De Werkgroep meent dat, hoe bezwaar lijk het afstemmen van een ruilverkaveling in velerlei opzicht ook mag zijn, in ieder geval een reële kans daartoe moet worden geboden. En wel aan de werkelijk belanghebbenden, omdat het tegenstemmen door niet-belanghebbenden al dan niet op instigatie van werkelijke tegenstanders al even ondemocratisch werkt als hun voorstemmen. Min of meer in hetzelfde vlak als het voorgaande ligt een vierde bezwaar tegen de huidige stemmingsprocedure, namelijk het ont breken van pachtersstemrecht. Immers, bij de pachters heeft men te maken met een groep van bij uitstek belanghebbenden bij de ruil verkaveling, die thans wat de besluitvorming betreft geheel buiten spel staan, zulks in tegenstelling tot de talloze niet-belanghebbende eigenaren. Bovendien betalen de pachters, anders dan laatst genoemden, wel degelijk zij het op indirecte wijze mee aan de ruilverkaveling, doordat de pachtprijzen aan het einde daarvan worden verhoogd. Een andere vraag is of dit thans reeds in vol doende mate gebeurt, maar in ieder geval moet dan eerder de doorberekening van ruilverkavelingskosten in de pachtprijzen verbeterd worden dan dat dit ervoor zou pleiten het stemrecht nog langer aan de pachters te onthouden. Samenvattend meent de Werkgroep het stemrecht aanmerkelijk te kunnen verbeteren door het zoveel mogelijk bij uitsluiting toe te kennen aan werkelijk belanghebbende eigenaren èn pachters. Enerzijds zullen hiertoe dus zeer kleine eigenaren moeten worden uitgesloten (zie nader onder d), terwijl anderzijds tot invoering van pachtersstemrecht dient te worden overgegaan (zie nader onder e). Over de mérites van de bestaande wegblijvers-regeling moet echter eerst nog worden gesproken. genoemd, maar het valt te vrezen, dat de verhouding over de gehele linie weinig gunstiger zal zijn; zie ook reeds de sprekende cijfers, welke in de Landeigenaar van november i960 door C. Lakeman werden gepubliceerd. totaal aantal totale totale ruil aantal stem eigenaren oppervlakte opp. van verkaveling gerechtigden van 25 are of van het blok genoemde minder in ha eigenaren in ha Broekstreek 1350 560 (4i%) 5600 48 (0,9%) Over Betuwe Zuid 2497 1190 (48%) 7!Ö3 82 (1,3%) Rijk van 154 (1.7%) Nijmegen 3880 2190 (56%) 9312 Vlagtwedder 43 (°.9%) Essen I200 78° (65%) 46OO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 80