HOOFDSTUK V. De uitvoering van een wettelijke ruilverkaveling i .De vaststelling van de rechten a. De bestaande lijst van rechthebbenden De Werkgroep heeft zich allereerst afgevraagd of de lijst van rechthebbenden in de tot nu toe bestaande vorm moet blijven ge handhaafd. Bij de tervisielegging kan men even goed volstaan met de ruilverkavelingsregisters R-i, R-16 en R-26 en bestaat aan een aparte lijst, waarvan de samenstelling veel tijd en energie kost, geen enkele behoefte1). Na de tervisielegging wordt zij ook zelden of nooit meer gebruikt. Dat geldt zeker voor de afschriften die ingevolge art. 64 aan centrale commissie en recht er-commissaris worden toegezonden, terwijl de hypotheekbewaarder zijn gegevens voor de bijhouding der kadastrale leggers even goed uit de genoem de registers kan putten. Het enige nut dat men van een speciale lijst van rechthebbenden kan hebben, is dat zij na jaren nog kan bewijzen, hoe de rechts toestand op dat bepaalde moment van tervisielegging was. Zij wordt namelijk later niet bijgehouden, terwijl dit met de registers R-i, R-16 en R-26 wel het geval is. Hetzelfde momentopname-effect kan men echter ook bereiken door het vervaardigen van micro-foto's, waarop later geen mutaties worden vermeld. Deze foto's kunnen dan tevens worden gebruikt voor reconstructie van de ruilver kavelingsadministratie, wanneer deze onverhoopt (bijv. door brand) verloren zou gaanzij moeten daartoe op een veilige plaats worden ondergebracht. Het verdient derhalve aanbeveling de registers R-i, R-16 en R-26 officieel ter visie te doen gaan in stede van de lijst van rechthebbenden in haar bestaande vorm. Uiteraard moet de wet daartoe worden gewijzigd. In plaats van over de lijst van recht hebbenden en het register van de uitkomsten der schattingen zou zij dan kunnen spreken over de registers van rechten en schattings uitkomsten. Een volgend punt, waaraan de Werkgroep aandacht heeft be steed, betreft de op de lijst (c.q. in het register) te vermelden rechten. De huidige wet schrijft in art. 55 voor, dat de lijst zo volledig mogelijk moet zijn en die volledigheid heeft blijkens de omschrijving van het begrip „rechthebbenden" in art. 1 dan betrekking, behalve op de „eigenaar" in de daarbedoelde ruime zin, op andere zakelijke rechten en op het recht van huur. Over beide categorieën valt in dit verband wel iets te zeggen. 1) Het register R-i heeft betrekking op de eigenaren, de percelen en de schattingsuitkomsten, R-16 op de hypotheken en R-26 op de erfdienst baarheden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 86