356 ruil. Dit nu beperkt de mogelijkheid tot het doorvoeren van een goede gebruiksverkaveling ten zeerste, zodat men deze bepaling beter kan doen vervallen. Hoogstens kan de gedwongen pachtruil, waarbij een veilige pacht zou worden omgezet in een onveilige of omgekeerd, een reden zijn tot verrekening en mogelijk zelfs tot schadevergoeding. Voor zulk een door de wet toe te kennen aanspraak op schadever goeding is mogelijk een rechtsgrond aanwezig, omdat een goede pachtverkaveling even goed enig geld mag kosten als elk ander ruilverkavelingsbelang. De grootst mogelijke meerderheid van de Werkgroep wil in haar poging de bevoegdheden van de plaatselijke commissie inzake de pachtduur te verruimen zelfs nog veel verder gaan. Zij ziet namelijk belangrijke voordelen in een synchronisatie van alle goedgekeurde pachtovereenkomsten voor de wettelijke duur, ongeacht of het nu gaat om gehandhaafde of om nieuwe pachtverhoudingen. Deze synchronisatie, die in de Zeeuwse herverkaveling met groot succes en zonder veel weerstand van partijen is doorgevoerd, houdt in dat al deze contracten door nieuwe worden vervangen met een nieuwe wettelijke duur, ingaande zodra die nieuwe contracten zelf na de vaststelling van het plan van toedeling ingaanzie daarover nader onder j van deze paragraaf. Als voordelen van een dergelijke synchronisatie worden hier een drietal genoemd. Het meest in het oog springend is wel de reeds besproken verruiming van de mogelijkheid van pachtruil. Maar van algemeen belang is ook de vergroting van de mobiliteit van het grondgebruik, die men bereikt doordat telkens na een gesynchroni seerde pachttermijn in het vroegere ruilverkavelingsgebied gelijk tijdig een aantal pachtobjecten vrijkomen, welke dan weer door anderen kunnen worden gepacht. En als derde voordeel mag worden genoemd, dat nu ook de driejaarlijkse perioden voor pachtprijs herziening niet alleen nieuw gaan aanvangen, maar ook voor de verschillende contracten gelijk gaan lopen, waardoor de kans op vergissingen omtrent het juiste verloop van deze perioden afneemt en de prijzen beter gelijke tred kunnen houden. Intussen dienen nog wel enkele beperkingen voor de synchroni- satiemogelijkheid te gelden. In de eerste plaats moeten natuurlijk niet de overeenkomsten voor een kortere dan de wettelijke duur worden gesynchroniseerd, omdat deze duur nu eenmaal als regel niet voor niets is goedgekeurd. Voorts moeten zowel de plaatselijke commissie op verzoek van partijen als de rechter op een beroep van een hunner de synchronisatie in een concreet geval achterwege kunnen laten resp. ongedaan kunnen maken. In Zeeland werd van deze mogelijkheden slechts een beperkt gebruik gemaakt. De Werk groep acht geen speciale regeling voor schadevergoeding enkel van wege de synchronisatie noodzakelijk. Wat dat betreft, kan met de voorgestelde schaderegeling ter zake van pachtruil worden volstaan. Anders zou het worden, wanneer men de plaatselijke commissie ook de bevoegdheid zou geven om, wanneer het ruilverkavelings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 96