433 Bij het Decca-systeem kan men Zi en Z2 opvatten als respectieve lijk hoofd- en volgzender. 02 is de ontvanger bij de volgzender, Oi staat op het onbekende punt. (Figuur 2). De zender Z2 wordt automatisch zo geregeld dat 622 en i2 gelijk aan nul zijn (of constant). 0i2 is constant en kan door ijking gevonden worden. Vergelijking (1) wordt dus: 02i 0u h 0i2 (Decca) (4) Uit de meting van h op het onbekende punt is dus 02i 0n te berekenen, en daarmee het verschil in afstand van het onbekende punt naar de bekende punten Zi en Z2. Het systeem Toran kan beschreven worden met Oi als onbekend punt, Zi en Z2 als vaste zenders en Z3 met O2 als referentiezender. 2. Gewezen werd op de betekenis van de bundelbreedte van een gerichte lichtbron of radioantenne en op de speling van de licht- of radiogolven om de geometrische weg. De aandacht werd vooral gevestigd op het verschil tussen beide verschijnselen. Zo is bij het opsporen van reflekties bij Tellurometer-systemen wel de bundelbreedte van belang, maar niet de buigingsellipsoïde. Het al of niet „vrij" zijn van de radioweg wordt echter nagegaan met de buigingsellipsoïde, de bundelbreedte is hiervoor niet van belang. Ir. J. C. de Munck Meettijden en kostenvergelijking van afstandmeters Van de aspecten, die bij de vergelijking van afstandmeters in het verslag van de N.L.F.-werkgroep 4 in ogenschouw zijn genomen (pag. 41-51), behoeft de behandeling van de meettijden en de kostenvergelijking een toelichting. Door meerdere ervaring sinds 1966, andere aan de praktijk ontleende normen voor het aantal bruikbare meetdagen, andere personeelskosten en een nadere bestudering van het vraagstuk, zullen enkele wijzigingen opvallen. Vooraf dienen enkele opmerkingen gemaakt te worden ter begrenzing van het onderwerp. Uit de meettechniek is de veelhoeksmeting als vergelijkings maatstaf gekozen. Over enkele jaren zal de detailmeting waar schijnlijk kunnen volgen. De wijze van verkenning is buiten beschouwing gelaten. De moderne instrumenten geven mogelijkheden tot geheel andere, zonder twijfel betere, methoden van puntsbepaling. Een beschou wing over de economie ervan, die berust op praktij kgegevens, kan nog moeilijk worden gegeven. De behandeling wordt daarom beperkt tot de uitvoering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 21