44i Alle tijdsbesparing behoeft evenwel geen geldbesparing te zijn, het kostenvraagstuk zal bij deze beschouwing ook een rol spelen. De meetkosten, bestaande uit instrumentkosten en arbeidslonen, zijn berekend in tabel 8, voor de aannamen die in het hoofd zijn vermeld. In afwijking van in het werkgroeprapport gebruikte gegevens (pag. 49), zijn uit ervaringscijfers van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat nieuwe waarden ingevoerd voor het aantal bruikbare meetdagen. Hierdoor worden de instrument- kosten lager. Daarentegen zijn hogere personeelskosten, geldend voor 1968, in rekening gebracht. In fig. 9 is een overzicht samengesteld, op basis van de voorgaande gegevens, van de kosten per kilometer veelhoeksmeting bij varië rende gemiddelde zijdelengte l. Opmerkelijk zijn de snijpunten: bijvoorbeeld de economische toepassing van de dubbelbeeldmethode bij zijden kleiner dan 250 meter en de vergelijking van de klassieke afstandsmeter boven 600 meter. Hoewel uit geheel andere overwegingen (nauwkeurigheid, een betere opzet van puntsbepalingsystemen, weinig belemmeringen voor aanpassing aan een gekozen model) de elektronische afstand meting de voorkeur verdient, moge uit voorgaande beschouwingen blijken, dat economische motieven deze ontwikkeling niet tegen behoeven te houden. Ir. G. A. van Wely Plaatsbepaling van booreilanden op de Noordzee Met de toewijzing van blokken op het aan Nederland toevallende deel van het continentaal plat, begin maart van dit jaar, werd het mijnbouwkundig gebied van Nederland uitgebreid met een opper vlak van 62000 km2 op de Noordzee. Als we dit stellen tegenover het oppervlak van 44000 km2 binnen de grens van de territoriale zee dan is dit een uitbreiding van bijna ij maal het landoppervlak (fig- Van noord naar zuid is het gebied 500 km lang en benoorden de Waddeneilanden is de grootste breedte 225 km. De afstanden van de westelijke grens van het continentaal plat tot de kust variëren van 85 tot 300 km. De waterdiepte bedraagt in het zuidelijk deel gemiddeld 25 m en in het noordelijk deel gemiddeld 45 m. De grootste diepte is ongeveer 62 m. Dit betekent dat we in het algemeen booreilanden op poten mogen verwachten op de Noordzee. De kosten van het in bedrijf hebben van een dergelijk booreiland op de Noordzee bedragen 50 gulden per minuut. Plaatsbepaling op zee kan voor twee doeleinden worden gebruikt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 29