448 De geodetische situatie Wanneer we de werkzaamheden op dit gebied binnen het Land meetkundig Gezelschap „Snellius" bezien, die zich voornamelijk afspelen in het kader van de Kontaktraad (overlegorgaan tussen docenten, staf en studenten) dan stemmen die goed overeen met bovenomschreven vormen van participatie. Ook hier duikt steeds als meest essentiele vraag op: „wat is de doelstelling in de geo detische studie Nooit nog werd een antwoord gegeven. Niettemin staat het ontbreken van dit antwoord een gedegen verandering in de weg. Daarom is er grote behoefte aan snel te beginnen met een gedegen onderzoek. Het aan de opleiding gestelde doel wordt mede bepaald door de maatschappelijke behoefte. Hierbij maak ik gebruik van de in [5] beschreven definitie van Prof. Posthumus voor maatschappij „noem een verzameling mensen die door grensvlakken kan worden onderscheiden van de rest van de wereld, een stelsel, en gebruik voor de rest het woord „maatschappij" Zij echter die deze maatschappelijke behoefte moeten formuleren in verlangens en eisen ten aanzien van het stelsel, maken meestal deel uit van dat stelsel. Vaak zijn zij dan ook zo betrokken en is een maatstaf niet voorhanden, dat zij zich in stilzwijgen hullen. Prof. Baarda stelt in [6] de centrale vraag of de „géomètre" een professioneel gebied zal kunnen blijven bestrijken en wat daarvan dan de inhoud zal zijn. Voor Nederland kan hiervoor zeker „geodetisch ingenieur" ingevuld worden en dan lijkt die vraag met een zich steeds uitdijend vakgebied zeker op zijn plaats. De geodeet werkt vaak in teamverband en is een schakel in het maatschappe lijk gebeuren. Noodzakelijkerwijs moet dan veel aandacht worden besteed aan het inpassen van sociologische structuren. Door toenemende automatisering en door (moeizame) invoering van nieuwe onderwijstechnieken zal de student sneller de theorie en rekenmethoden beheersen. Dan zal meer aandacht kunnen worden besteed aan de te nemen beslissingen. Beslissingen, vereist bij elke aktie (ook meting en doel van meten). „De kern van de opleiding van morgen zal een grondgedachte zijn die het de geodeet mogelijk maakt een groter toepassingsgebied te beheersen en dat zal de communicatie met anderen versterken" [6]. Door „Snellius" is dit jaar bijzonder veel gedaan om de mogelijk heden uit te buiten die in deze materie geschapen werden. Binnen de Kontaktraad werd de meeste aandacht geschonken aan onderwijs en aanverwante problemen. Buiten de aloude activiteiten is dit veruit de belangrijkste bezigheid voor Snelliusbestuurders en leden. Voor de studenten is het noodzakelijk dat ze zaken die ze tijdens hun studie als wezenlijk ervaren ook doorgeven aan hun vertegen woordigers, daarmee de onontkoombare discontinuïteit verminde rend en tegenstanders van studenten-participatie een argument

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 36