In memoriam J. Th. Verstelle 453 Op 19 juli is overleden de heer Jacobus Theodor Verstelle. De Heer Verstelle werd in 1900 te Middelburg geboren. Na zijn zeevaartopleiding kwam hij in 1919 in dienst als 3e officier bij de Gouvernements Marine in het voormalig Nederlands-Indië, alwaar hij in 1922 werd geplaatst bij de hydrografische dienst. Reeds als jong officier nam hij deel aan een zonsverduisterings expeditie op Sumatra, voor het eerst in 1927, voor de tweede maal in 1931. Tot 1935 diende hij bij de hydrografische dienst. In de jaren 1933-1934 was hij geplaatst op het bureau Hydro grafie te 's-Gravenhage, tijdens welke periode hij zich gedurende 4 maanden aan de sterrenwacht te Utrecht bekwaamde in astro nomische plaatsbepaling. In 1935 verliet hij de Gouvernements Marine. In de jaren 1935-37 werden door hem een aantal astrostations bepaald op Nieuw-Guinea ten behoeve van de luchtkaartering voor de Nederlands-Nieuw-Guinea Petroleum Maatschappij. Van 1938 tot 1946 werkte hij in Delft aan bovengenoemde luchtkaartering als assistent van Prof. Schermerhorn. Deze jaren in Delft heeft hij tevens benut om zijn mathematische en geodetische kennis te vergroten. In 1946 trad hij wederom in dienst bij de hydrografische dienst met de opdracht het wetenschappelijk onderzoek naar moderne elektronische plaatsbepalingssystemen ter hand te nemen. Zijn, zo juist vaarwel gezegde, vak fotogrammetrie voerde hem eerst naar Indonesië, de Philippijnen, Japan en tenslotte naar de Verenigde Staten om te onderhandelen over een luchtkaartering van Borneo. In 1950 nam hij deel aan de Deense Groenland-expeditie, waar voor het eerst gebruik werd gemaakt van een elektronisch plaats bepalingssysteem (Decca) voor de hydrografische opneming. In 1954 reisde hij naar Tunis om het aldaar geïnstalleerde plaatsbepa lingssysteem te bestuderen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 41