454 Zijn onderzoekingen leidden tot de aankoop van een Decca precisie-plaatsbepalingssysteem voor de hydrografische opneming van de Arafoura zee. Voor de oprichting van de stations in Nieuw Guinea alsmede voor het bepalen van de constanten van het systeem werd hij in 1955 aan boord van het opnemingsvaartuig Hr. Ms. „Snellius" gedetacheerd. Vanwege zijn gespecialiseerde kennis in genoemde systemen werd hij in 1959 tevens adviseur bij de Rijkswaterstaat voor het installeren van een Decca precisie-systeem ten behoeve van de Deltadienst en vervolgens voor meer locale (Hi-Fix) systemen thans in gebruik bij de Eemsmonding, IJmuiden en Hoek van Holland. Ook voor de NEDECO en B.P.M. trad hij op als adviseur. Na in 1958 te zijn bevorderd tot administrateur, werd hij in 1965 gepensioneerd. Van zijn hand verschenen zeer vele publicaties, waaronder „Kaartprojecties uit een hydrografisch oogpunt", bijdragen aan de „Hydrografische tafels" en aan het lustrumboek van het Land meetkundig Gezelschap „Snellius" te Delft onder de titel „Radio- plaatsbepalingssystemen". Verder schreef hij verscheidene „papers" voor internationale congressen (o.a. de U.G.G.I.), een twintigtal „Hydrographic newsletters" en vele rapporten en studies op het gebied van de bepaling van de scheepssnelheid met behulp van elektronische plaatsbepaling en een vijftigtal artikelen in zeevaart kundige tijdschriften en de „International Hydrographic Review". Zijn interessen beperkten zich niet tot geodetische en aanver wante nautische problemen, getuige het feit, dat hij op de afdeling hydrografie reeds omstreeks 1950 voordrachten hield over kunst matige satellieten en atoomenergie. Door zijn publicaties, die hij even vlot in het engels als in het nederlands stelde, genoot hij bij zijn vakgenoten grote bekendheid; de naam Verstelle was een naam met gezag. Dat zijn grote verdiensten werden erkend, blijkt uit de konink lijke onderscheiding met het officierskruis van de Orde van Oranje- Nassau en uit het hem toekennen van de „de Ruytermedaille". Bovendien werd hij Fellow of the Institute of Navigation, een onderscheiding, welke slechts bij uitzondering aan niet-Britse onderdanen wordt gegeven. Na zijn pensionering bleef hij doorwerken, toen geheel voor de Rijkswaterstaat. Met hem is een uitzonderlijk mens heengegaan. G. D. Raasveldt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 42