4i8 bepalen, merkt aan het eind van zijn publicatie op, dat het richten op heliotropen verbeterd kan worden door een scherm met een horizontale spleet voor het objectief te plaatsen. Dit gaf een rechtopstaand buigingsbeeld van de heliotroop. Hij gaat er echter aan voorbij, dat dit beeld om op te richten nog meer verbeterd kan worden door de kijker op onscherp te stellen. De verbetering bedroeg ongeveer 0.2 sex. seconden. llpF' - Fig- 3 Van Heel meldt in zijn publicaties, dat Bonaffé in de twintigei jaren een lichtstraal door twee kleine cirkelvormige diafragma's liet vallen. Het tweede diafragma produceert een cirkelvormig buigingsbeeld. Ongeveer op dezelfde afstand als het eerste diafragma van het tweede verwijderd is, plaatste hij een derde diafragma. Er doorheen kijkende kan men symmetrisch op het buigingsbeeld instellen. Gebruikt men hiervoor een kijker, dan bedraagt de nauwkeurigheid van het inrichten ongeveer 0.3 mm op 40 meter. Er waren vele nadelen aan deze methode verbonden. Men moet in het donker werken, terwijl het licht niet gezien kan worden voordat het reeds valt op de opening van het derde diafragma. Het principe van de richt- of aligneermethode van Van Heel is eenvoudig (fig. 5). Een lamp met een klein filament wordt zodanig achter een scherm met een kleine cirkelvormige opening geplaatst, dat een coherent golffront van licht uittreedt. Dit licht wordt opgevangen door een tweede diafragma dat bestaat uit concentrische ringen WÊmmmÈm MOUNTING SPHERE ADJUSTABLE HEIGHT CUP Cosr« No, tttitt» 112/849 has an adjustable height cup providing a range of in (±4,8 mm) from the basic height dimension of 4-329 in (109,98 mm).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 6