8 optredende fouten, moet samenvallen met het juist genoemde A.P.R. profiel. Nu is het niet zo dat dit gehele A.P.R. profiel voor dat doel bruikbaar is, het zijn veeleer daaruit geselecteerde geschikte punten die men als een soort hoogte-paspunten gebruikt bij de controle en vereffening van de aerotriangulatie. Men krijgt de indruk dat in de literatuur over de A.P.R. deze twee aspecten, de schaalbepaling en de hoogtebepaling, niet altijd duidelijk tot uiting komen en dat sommige ontworpen procedures voor aero triangulatie met toepassing van A.P.R. daar bepaaldelijk ook de sporen van dragen. Nog enkele opmerkingen over de vraag in hoe verre men mag aannemen dat het genoemde barometrische niveau vlak evenwijdig met de geoïde, dus horizontaal is. Wanneer men dat niet mag of wil aannemen dan is er de formule van Henry die het mogelijk maakt op grond van windsnelheidswaarnemingen de helling van het niveauvlak te bepalen en in de bovenstaande procedure in rekening te brengen. Het nieuwste type A.P.R., dat nog maar nauwelijks het ontwik kelingsstadium gepasseerd is, werkt met een laser inplaats van met een radiogolf. Behalve de voordelen, die de zeer nauwe bundel heeft, b.v. in bebost gebied, is er het nadeel, dat ijking op een wateroppervlak niet mogelijk, althans niet betrouwbaar is, omdat de laser, zijnde een lichtstraal, niet geheel door water wordt gere flecteerd, doch daar gedeeltelijk doorheen gaat. Een instrument dat iets minder ver gaat en iets minder gegevens levert is de statoscoop, d.i. een differentiële barometer waarmee men vlieghoogtevariaties meet die men dan bij de aerotriangulatie als dienovereenkomstige fo-verschillen kan instellen, aldus de voortplanting van langshellingsfouten vermijdend. Dat de statos coop hier genoemd wordt is niet omdat dit een nieuw prinicpe zou inhouden maar wel omdat in de afgelopen jaren sterk verbeterde typen statoscopen op de markt zijn gekomen en de belangstelling van de fotogrammeters voor dit instrument bepaald groeiende is. Het is bekend dat het oorspronkelijke type statoscoop, dat van Vaisala, een vloeistof-barometer was bestaande uit een luchtre- servoir waaraan verbonden een U-vormige buis die aan één zijde in verbinding staat met de buitenlucht en een zekere gekleurde vloei stof bevat. Luchtdrukveranderingen samenhangende met vlieg hoogtevariaties beïnvloedden het niveau van de vloeistof dat kon worden afgelezen of gefotografeerd. Een complicatie was dat men uiteraard moest zorgen dat de lucht in het reservoir niet uitzet tengevolge van temperatuurveranderingen in het instrument, hetgeen men bereikte door dit reservoir te verpakken in een mengsel van ijs en water. Van de nieuwe typen statoscopen, waarop in het voorgaande werd gedoeld, is die van Zeiss-Oberkochen nog steeds een vloeistofbarometer gebaseerd op hetzelfde beginsel als zojuist beschreven, maar de variaties in het vloeistof-niveau worden niet afgelezen of gefotografeerd maar langs elektrische weg overgebracht op een wijzer tegenover een schaalverdeling. Men verkrijgt dit door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 10