13 al de blokvereffeningsmethoden die in de laatste jaren in groot aantal zijn ontworpen. Tot aan de tweede wereldoorlog en ook nog gedurende een aantal jaren daarna waren de blokvereffenings methoden die werden toegepast, afgezien van de bekende slotted- templet methode, van betrekkelijk primitief karakter. Na de oorlog zijn vele blokvereffeningsmethoden in grote variatie ontworpen en in de praktijk geïntroduceerd. Dit is goeddeels te danken aan het feit, dat men zich meer en meer is gaan realiseren dat toevallige en systematische fouten bij de aerotriangulatie zich op vrijwel gelijke wijze manifesteren en dus gevoeglijk in eenzelfde vereffeningssys teem kunnen worden opgenomen. Intussen is de strookvereffening een probleem dat bepaald nog niet geheel van het toneel verdwenen is; niet alleen komt de geïsoleerde strook in de fotogrammetrische praktijk nog wel voor, men denke aan fotogrammetrie ten behoeve van wegaanleg en dergelijke, maar bovendien is het toch zo dat een blok is opgebouwd uit een aantal stroken, zodat men een strook vereffening aan de blokvereffening kan laten voorafgaan of de blokvereffening kan laten bestaan uit een aantal simultane of itererende strookvereffeningen. Omdat de blokvereffening wel een van de belangrijkste recente ontwikkelingen is, wordt deze hier wat uitvoerig behandeld. Nadat zoals gezegd gedurende vele jaren, voor en ook na de tweede wereldoorlog, de blokvereffening een vrij primitief karakter had gehad, is er in de laatste vijftien jaren een ware explosie gekomen van nieuwe methoden op dit gebied, zelfs in die mate dat de tegen woordige literatuur over dit onderwerp een mer a boire is geworden en het is een gelukkige omstandigheid dat een viertal vrij recente, voortreffelijke en vrij volledige overzichten zijn verschenen over de bestaande blokvereffeningsmethoden. Zo hebben Bonneval en Jerie op het internationaal congres in Londen in i960 een over zicht geleverd en in 1964 zijn twee rapporten van Ackermann verschenen, één algemeen rapport voor het internationaal congres in Lissabon en één in de vorm van een artikel als bijdrage voor het triangulatie-symposium dat vóór dat congres in Delft is ge houden. Tenslotte heeft Schut op het internationaal congres in Lausanne in 1968 een rapport uitgebracht, dat ook als artikel in het Amerikaanse tijdschrift is verschenen. Om met een definitie te beginnenOnder blokvereffening verstaat men een gezamenlijke vereffening van al het waarnemingsmateriaal dat betrekking heeft op een aantal aan elkaar grenzende stroken luchtfoto's. Wanneer men nadenkt over het basismateriaal dat aan een dergelijke blokvereffening moet worden onderworpen, dan zou men geneigd kunnen zijn fundamenteel onderscheid te maken tussen het geval dat men beschikt over twee-dimensionale coördina ten van punten in het vlak van elke foto (numerieke fotogrammetrie) en het geval dat men beschikt over drie -dimensionale coördinaten van een aantal modelpunten in de gehele strook (analoge fotogram metrie). Toch zou dat niet juist zijn want men vergeet dan dat men

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 15