een orthogonale projectie. De instrumenten die hiervoor zijn ontworpen worden genoemd orthoprojectoren en de verkregen foto's orthofoto's. Deze orthofoto's zijn in zekere zin te vergelijken met ontschrankte opnamende ontschranking beperkt zich tot vlak ter rein, terwijl orthoprojectie de foto's van elk willekeurig terrein kan behandelen. Het spreekt vanzelf dat men over de nodige hoogte informatie van het afgebeelde terrein moet beschikken en het is het stereomodel gevormd uit de twee opeenvolgende foto's dat deze levert. Hiervan maakt men tevens gebruik om gegevens te kaarteren zg- „droplines" die de basis vormen voor een hoogtelijnen- kaart. Om het bezwaar op te heffen dat men in een enkele ortho- foto identificatie-moeilijkheden kan hebben, kan men op verschil lende manieren tot een stereobeeld komen (dat niet congruent met het terrein behoeft te zijn), bv. door de originele stereopartner erbij te nemen, eventueel nadat daarvan een orthofoto is gemaakt met invoering van %-parallaxen als functie van de terreinhoogtever schillen. De orthofotokaart is sterk in de mode, maar de betekenis moet toch niet worden overschat. In tegenstelling met een conventionele kaart is de inhoud ongeïdentificeerd; dit betekent dat de gebruiker moet identificeren, hetgeen niet ieders werk is. Aangezien de belangstelling, vooral ten behoeve van interpre tatiedoeleinden, voor kleurenfotografie toeneemt, is te verwachten dat vraag zal ontstaan naar kleuren-orthofotokaarten. Een geringere nauwkeurigheid zoals optreedt bij conventionele kaartering uit kleurenfoto's, vergeleken met panchromatische foto's, speelt bij orthoprojectie nauwelijks een rol. Wel de hogere kosten, zowel bij aanschaffing als bij verwerking. Tenslotte zij nog vermeld dat de orthofoto een kartografisch pro bleem in het leven heeft geroepen, namelijk het probleem hoe de orthofoto in kartografisch opzicht tot een bruikbaar document, een orthofoto-kaart, te maken. Het is eigenlijk merkwaardig dat dit probleem pas bij de opkomst van de orthofoto zo expliciet is gesteld, want eigenlijk bestaat dit probleem al lang ten aanzien van de ontschrankte foto van vlak terrein, eigenlijk ook een orthofoto. 22 SAMENVATTING Dit artikel geeft een overzicht van enkele ontwikkelingen op het gebied van de fotogrammetrie gedurende de laatste tien tot vijftien jaar: Doppler- radarnavigatie, superwijdzichtopnamen, girostabilisatie, horizon-camera, A.P.R., analytische aerotriangulatie, triangulatie met onafhankelijke model len, blokvereffening, automatische stereoscopieën, orthoprojectie. SUMMARY This paper gives a review of some recent developments in photogrammetry during the last ten to fifteen years: Doppler-radar-navigation, super-wide- angle photography, gyrostabilisation, horizon-camera, airborne profile recorder, analytical aerial triangulation, triangulation by independent models, block-adjustment, automatic stereo, orthoprojection.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 24