Ir. J. VISSER Lzn, Overzicht van de huidige stand van zaken op het gebied van fotogrammetrische kaarterings-methoden en mogelijkheden1) 1. Inleiding In zijn nabeschouwing van het Xle Congres van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie (de S.I.P.), zei Prof. Schermer- horn: „Dit Congres heeft weinig nieuwe aspecten naar voren gebracht. Er is gebruik gemaakt van reeds rond i960 bestaande ervaringen en methoden en deze zijn op hoger niveau gebracht. Er is dus wel vooruitgang maar er zijn geen fundamentele wijzigingen". Wat betreft Commissie IV (Kaartering van het aardoppervlak) zijn in het bijzonder de volgende ontwikkelingen te signaleren: a) de meest spectaculaire ontwikkeling: het streven om het foto grammetrische kaarterings-proces, dus de relatieve en absolute oriëntering van een stereo-model en de kaartering hiervan, zo volledig mogelijk te automatiseren. b) gedeeltelijk in samenhang met automatische kaarterings- methoden, doch ook los hiervan: de productie en toepassing van ortho-foto's. c) de uitbreiding van de toepassing van fotogrammetrie naar zo wel de zeer grote schalen (1500, 1 1000) als naar de kleine schalen (1 50.000, 1100.000). Het eerste vnl. in verband met personeelsgebrek en de gestegen kosten van terreinwerk, het tweede vnl. t.b.v. de openlegging en inventarisatie van ont wikkelingsgebieden d) het in meerdere ontwikkelde landen waar te nemen streven grote gebieden systematisch te bedekken met 15000 (of 110.000) kaarten t.b.v. technische en agrarische plannings werkzaamheden. e) het gebruik van kleurenfotografie i.p.v. zwart-wit negatieven. 24 Thompson: Aerial Triangulation by Independent Models. Photogrammetria i963-'64. Review of Methods of Independent Model Aerial Triangulation. Phot. Record 1965. Umbach: Color for Metric Photogrammetry. Phot. Eng. 1968. Waldhausl: Aerotriangulation mit Horizontbilddaten. Öst. Z.f.V. 1963. Williams and Brazier Aerotriangulation by the observation of independent models. Photogrammetria i962-'64. Würtz: Das Regiskop, Registrierstatoskop aus Jena für die Photo- grammetrie. Jenaer Rundschau 1966, Sonderheft p. 92. Zarzycki: Super-Infragon photography and auxiliary data on a mapping program for Nigeria. Canad. Surv. 1963, p. 13-26. Lector in de Fotogrammetrie aan het I.T.C., Delft: 1) tekst van de lezing, gehouden op 29 november 1968 voor de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, te Utrecht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 26