25 In het volgende zullen deze vijf onderwerpen nader worden omschreven. 2. Automatische kaarterings-systernen In de afgelopen tien jaar zijn in de Verenigde Staten van Amerika verscheidene, voornamelijk door militaire organisaties gestimuleerde en gefinancieërde, automatische kaarterings-systemen ontwikkeld. Er zijn drie soorten systemen te onderscheiden, nl. 2.1 systemen, gebaseerd op conventionele stereo-instrumenten- culminerend in de B8-Stereomat van Wild-Raytheon. Het automa tiserend gedeelte hiervan, de Stereomat, werd in 1958 door de pionier op dit gebied, Hobrough, in Canada ontwikkeld. In tegenstelling tot de andere, hierna te noemen, systemen, is het B8-Stereomat systeem het enige dat op commerciële basis is ontwikkeld en op de markt is gebracht. Op het Congres werd de Wild-Raytheon A 2000-Stereomat getoond, die de B8-Stereomat moet vervangen. De A 2000 is hierbij het nieuwe instrument dat, in tegenstelling tot de B8, op optimale wijze aan de eisen, gesteld door de automatisering, is aangepast. (Ter informatie: de prijs van de A 2000-Stereomat is ongeveer 175.000). 2.2 systemen, gebaseerd op een stereo-comparator welke auto matisch door een electronische computer wordt bestuurd, nl. a) de UN AM ACE (Universal Automatic Mapping Equipment), gebouwd door de Bunker-Ramo Corporation. b) de automatische analytical plotter AS 11 B/C van Nistri-Bendix. 2.3 volledig digitale systemen, gebaseerd op de puntsgewijze vastlegging van de fotografische opnamen in getallen die de zwarting van elk punt aangeven. De verwerking van deze getallen geschiedt door zeer grote computers. Het systeem dat hierop gebaseerd is, nl. het Digital Automatic Map Compilation System (DAMCS) is tussen 1961 en 1964 door I.B.M. ontwikkeld. Het prototype kan i.v.m. praktische moeilijk heden slechts met 8, i.p.v. de geplande 64, zwartings-waarden werken. De mogelijkheden voor een eventueel nieuw ontwerp worden bestudeerd. In het volgende wordt wat nader ingegaan op de mogelijkheden van de A 2000-Stereomat. De toepassingsmogelijkheden van dit systeem zijn (mechanisch) beperkt tot die van benaderd verticale opnamen (met foto- hellingscomponenten kleiner dan 5 graden). Het systeem kan zowel groothoek als supergroothoek opnamen verwerken. Beide foto's worden op de gebruikelijke wijze op de plaatdragers gecentreerd en in het stereo-instrument gelegd. Daarna wordt een voorlopige waarde voor de basis ingesteld en met kappa-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 27