29 meerdere landen, andere instrumenten voor differentiële ont- schranking ontwikkeld. Het principe van differentiële ontschranking is eenvoudig en zal hier aan de hand van de Orthophotoscope van Bean worden uitgelegd. De Orthophotoscope is gebaseerd op de Balplex plotter, dus een anaglyph stereo-instrument. Na relatieve en absolute oriëntering van het stereo model, wordt dit model niet, zoals ge bruikelijk, afgetast met een ruimtelijk meetmerk in de vorm van een lichtpunt in een projectie-tafeltje (waaronder zich de tekenstift bevindt), doch door een automatisch bewegende spleet. Op de grote tafel wordt nl. een blad lichtgevoelig materiaal gelegd en dit wordt bedekt met een masker waarin alleen een nauwe spleet is uitgespaard. Deze spleet (zie figuur 2) wordt, door middel van een motor, automatisch in Y-richting bewogen; aan het eind van het stereo-model gekomen, wordt de spleet automatisch over zijn eigen breedte (u.i. de dimensie van de spleet in Y-richting) in Y-richting verplaatst en vervolgens in tegengestelde Y-richting bewogen ,enz. De tafel, plus film, plus masker (en spleet), is in verticale zin verplaatsbaar m.b.v. een handwiel. De enige taak van de waar nemer is deze hoogte-instelling voortdurend zo bij te houden dat de spleet (die hier als „meetmerk" dient) steeds het terrein opper vlak volgt. Daar de orthofoto-emulsie slechts gevoelig is voor blauw licht, wordt alleen de projectie van die foto, waarvoor een blauw filter is geplaatst (de andere foto heeft een rood filter), op de orthofoto vast gelegd. Op elk moment wordt dus alleen het kleine vakje van de spleet belicht; voor zover het terrein binnen dit vakje als horizontaal kan worden beschouwd, is de „orthoprojectie" dus meetkundig juist. Voor zover dit niet het geval is moet, afhankelijk van de terrein hellingen in Y-richting, een spleetbreedte worden gekozen (bv. 2, Fig. 2.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 31