34 Itek oplossing niet het geval (althans niet in zijn huidige vorm). Verder worden er in de Stereomat geen dropped lines geproduceerd (zoals in de Orthoprojector) maar hoogtelijnen-segmenten. Dit is mogelijk omdat uit de (automatische) vervorming van de aftastings- patronen in de diapositieven, de terreinhellingscomponenten zijn af te leiden. Een vierde kathodestraalbuis (met rood fosfor) zie figuur 6 belicht, op het moment dat het door de straalstangen ingesneden punt het niveau van een hoogtelijn kruist, de bovenste emulsielaag (die roodgevoelig is) van de orthofoto. (De orthofoto producerende buis heeft blauw fosfor en het beeld daarvan wordt op de onderste emulsielaag, die blauwgevoelig is, vastgelegd). In de vierde buis is slechts één streepje dat, op bovengenoemd moment, gaat oplichten. Dit streepje is dan, automatisch, zó gedraaid (aan de hand van de afgeleide terreinhellingscomponenten) dat zijn af beelding op de orthofoto de richting van de hoogtelijn aangeeft, m.a.w. een hoogtelijnensegment voorstelt. De A 2000-Stereomat kan nog méér dan een orthofoto met hoogtelijnen produceren. Door aankoppeling van een Auto-Troll kan, gelijktijdig met de orthofoto productie, een zgn. „Digitaal Terrein Model" worden vastgelegd door, met intervallen naar tijd of afgelegde afstand (langs de profielen), de drie coördinaten van opeenvolgende modelpunten vast te leggen (t.b.v. latere numerische verwerking, in het bijzonder t.b.v. het ontwerpen van wegen, zie later). In een publicatie voor het Lausanne Congres (1968), stelt Drobyshev (Rusland) een ander procédé voor ter automatisering van de productie van orthofoto's. Drobyshev verwerpt de „dropped lines" methode als zijnde te onnauwkeurig; hij stelt dat men in het algemeen de grootst mogelijke nauwkeurigheid voor de hoogten nodig heeft en dat dit alleen verkrijgbaar is met de conventionele methode (dus: niet-automatische kaartering van hoogtelijnen uit het stereo model)Wanneer men hiermee begint, vóór de vervaardi ging van de orthofoto, dan heeft men in principe alle hoogtegegevens van het gehele model voorhanden en kent men dus ook, in principe, de hoogten van de profielen die t.b.v. de differentiële ontschranking moeten worden gevolgd. Dit laatste kan dan dus automatisch gebeuren wanneer men deze hoogten via een bandje invoert. Drobyshev is thans bezig dit idee te verwerkelijken. 3.3 Toepassingen 3.3. 1 Begin 1967 heeft het I.T.C. een GZ-i Orthoprojector aan geschaft, welke aan de Zeiss C8 is gekoppeld. Experimenten zijn uitgevoerd met de productie van orthofoto's van een ontwikkelings gebied in Korea, uit RC 8 opnamen 137.500. Korea is een zeer bevolkt land; t.b.v. de vervaardiging van conventionele lijnkaarten 125.000 met hoogtelijnen om de 10 meter, zouden ongeveer 50 uur/model nodig zijn, voor het potlood-manuscript alléén. Voor de productie van orthofoto's 112.500 (dus twéémaal zo groot als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 36