35 gevraagd), met dropped lines, waaruit hoogtelijnen om de 10 meter zijn te construeren, zijn slechts 6 uur/model nodig. De orthofoto- kaarten i12.500, met overdruk van hoogtelijnen, coördinatennet en namen, kunnen voldoende snel worden geproduceerd, en ge reproduceerd, om daarmee aan de onmiddellijke behoefte aan kaarten t.b.v. ontwikkelingsprojecten te voldoen. Voor de vol doening aan de behoeften op langer termijn, kunnen door gravering van de orthofoto's, volgens het procédé gevolgd door de Topo grafische Dienst, Delft, normale lijnenkaarten 125.000 worden vervaardigd zonder dat daarvoor nog stereo-instrumenten nodig zijn. Deze methode wordt thans toegepast op een gebied van 30.000 km2 in Korea. 3.3. 2 In Zweden wordt de economische kaart 110.000 sinds 1964 m.b.v. orthofoto's samengesteld. In 1937 werd besloten het grootste deel van Zweden t.b.v. technische, landbouwkundige en bosbouwkundige planning te kaarteren op schaal 1 10.000. In die tijd had Zweden meer arbeidspotentieel dan kapitaal voorhanden en daarom werd een eenvoudige, kapitaal-arme, methode toe gepast: fotografie op schaal 120.000, 40% of meer dwarsoverlap (in heuvelachtige gebieden), veel paspunten, ontschranking van elke opname in gedeelten, elk deel -in de ontschranker ingepast op een groepje paspunten, knippen en plakken: samenstelling van de foto-kaart. De kaart bevatte geen hoogtepunten of hoogtelijnen en had een lage planimetrische nauwkeurigheid (standaard afwijkingen van 0.7 mm) die echter onder de gegeven omstandigheden als voldoende werd beschouwd. Ondertussen is Zweden een rijk land geworden, stelt ook hogere eisen aan de economische kaart en gebruikt daarom sinds 1964 (toen de Zeiss Ortho-projector op de markt verscheen) differentiële ontschranking als basis voor de vervaardiging van deze kaart. De methode is thans als volgtopnamen 130.000, met maximaal 30% dwarsoverlap, productie van orthofoto's in de Zeiss GZ-i Ortho- projector met gelijktijdige registratie van dropped lines. De huidige economische kaart heeft dus hoogtelijnen, een grotere plani metrische nauwkeurigheid, terwijl de totale kosten voor de ver vaardiging van de kaart met 25% zijn gedaald (hoewel de instrumen tele kosten thans 80% hoger zijn; de arbeidskosten zijn echter met 30% gedaald, terwijl ook de kosten van de luchtfotografie zijn gedaald: kleinere opnameschaal, minder dwarsoverlap). 3.3. 3 In West Duitsland is, voor algemene plannings doeleinden, een schreeuwende behoefte aan kaarten 15000 met hoogtelijnen. Hieraan zou de Grundkarte meoten voldoen; men is echter erg achterop met de productie van deze kaarten en kan in feite met de conventionele kaartvervaardigingsmethode niet aan de vraag voldoen. Daarom worden nu, bv. in Rijnland-Westfalen, als „voor lopig" substituut van conventionele lijnkaarten, orthofoto bladen met het formaat van de Grundkarte geproduceerd, onder gebruik making van de Zeiss GZ-i Orthoprojector. De kaarten worden in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 37