36 gedrukte vorm uitgegeven. De annotatie van de fotokaarten is zoveel mogelijk beperkt gehouden: hoogtelijnen (in zwart), wegen en him klassificatie (in wit) en namen (in wit). De fotografie, met de Zeiss RMK 15/23 camera, schaal 113.000, wordt met 90% langsoverlap opgenomen zodat men daaruit op namen kan kiezen die, na differentiële ontschranking (uit 2 modellen) één blad van de Grundkarte bedekken. Voor de wegen klassificatie (terrein) en annotatie (bureau) is 1 mandag per blad benodigd, voor de constructie van de hoogtelijnen uit de dropped lines4 man dagen per blad! I.v.m. de hoge hoogtenauwkeurigheidseisen gesteld aan de Grundkarte (en dus aan de fotokaart), moeten de hoogtelijnen zeer nauwkeurig en zorgvuldig worden geconstrueerd uit de dropped lines, onder gebruikmaking van stereoscopische inspectie van de originele opnamen (onder een spiegelstereos- coop). Het is zeer waarschijnlijk dat de wijze van productie van dropped lines in de Jena Orthophot (grafisch i.p.v. foto grafisch, dicht bij de waarnemer) een economischer resultaat zou opleveren. 3.3. 4 De U.S Geological Survey heeft, gedurende de afgelopen tien jaar, reeds veel orthofotokaarten, in schaal 124.000, ge produceerd (in de Orthophotoscope van Bean) en past deze methode in het bijzonder toe in die gebieden waar een gewone lijnenkaart minder informatie zou geven dan de orthofotokaart, nl. in gebieden met weinig man-made" details, zoals woestijnachtige en moerassige gebieden (waarvan er vele zijn in de U.S.A.!). Om de kwaliteit van de orthofoto's niet nog meer te verminderen (dan reeds het geval is t.g.v. de toepassing van filters in de Orthophotoscope) wordt t.b.v. de reproductie geen gebruik gemaakt van rasters, doch wordt voor de gedrukte kaart het zgn. „pictoline" procédé toege past. 3.3. 5 Dubuisson, Parijs, past op grote schaal orthofoto's toe t.b.v. de grootschalige, nl. 12000, kaartering van de Franse steden. Hiertoe hebben een aantal particuliere fotogrammetrische bedrijven zich elk één, of meerdere, S.F.O.M. „Orthophotographes" aan geschaft (in totaal 16 stuks, die regelmatig voor dit doel worden gebruikt). De orthofoto's worden gemaakt uit normaal-hoek op namen (18 X 18, 21 cm) in schaal 18000. In de S.F.O.M. Ortho- photographe worden géén dropped lines geproduceerd; alle hoogte- gegevens (waterpassing langs de straten enz.) worden terrestrisch opgenomen en, als overdruk, op de orthofotokaarten geannoteerd. De waarnemer kan, tijdens de gedwongen profiel-metingen door het stereo-model, niet anders doen dan het meetmerk zoveel mogelijk op de grond houden, dus „door de huizen héén rijden". Hoogteverschillen t.o.v. de grond veroorzaken uiteraard radiaal gerichte planimetrische fouten; de daken van de huizen, enz. worden dus niet correct afgebeeld (bij een hoogte van 10 meter dus max. fouten van ongeveer 2 mm!). Men kan zich afvragen of dit toepassingsgebied (steden) en deze schaal (12000) zich eigenlijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 38