44 stations). Voor verdichting van een trilateratie net kan een raam werk van Aerodist-stroken worden gebruikt, met onderlinge af standen van bv. 60 km in X en 100 km in Yhierbij kunnen de coördinaten der nadirpunten met m.f. van 5-7 m (Shoran: 15-20 m) worden bepaald. 5Kaartering van grote gebieden in ontwikkelde landen op schaal 15000 Voorbeelden: Noorwegen, W.-Duitsland (Grundkarte) en Tschecho- slovakije. In Noorwegen heeft de regering kortgeleden besloten een serie 15000 kaarten te laten vervaardigen van het voor de economie van het land belangrijkste gedeelte (practisch het halve land: 150.000 km2), t.b.v. algemene planningsdoeleinden. Van groot belang is de weergave der eigendomsgrenzen. Men voert thans een campagne, met aanstelling van locale contact-mannen, ten einde de eigenaars te bewegen om, vóór de opname van de luchtfoto grafie, hun eigendomsgrenzen met verf (op rotsgrond) en/of schijven te markeren. Het National Geographic Office zal het bestaande triangulatie-net terrestrisch verdichten tot 1 punt per 5 km2, en zal deze punten t.z.t. signaliseren. Er zal een klein-schalige foto grafie (135.000) en een groot-schalige fotografie (1 15.000) worden opgenomen. De paspunten voor de kaarterings-fotografie (1 15.000) zullen worden ontleend aan de kleinschalige modellen, die gemiddeld 7 triangulatie punten per model zullen bevatten en dus absoluut geörienteerd kunnen worden. De kaartering 15000 zal geschieden door particuliere foto- grammetrische bedrijven die thans als paddestoelen uit de Noorse grond verrijzen m.b.v. Wild B8, Santoni IIC en hogere orde instrumenten. Een algemeen probleem bij de aanleg van kaart-series voor algemene doeleinden en op grote schaal, is de bijhouding daarvan. Periodiek zal de kaart herzien moeten worden en in het bijzonder de planimetrische inhoud. Een nieuwe methode van kaart-revisie is thans mogelijk door gebruik te maken van orthofoto's, als volgt: a) productie van orthofoto's uit nieuwe luchtfotografie; alsolute oriëntering kan geschieden m.b.v. de oude paspunten en/of de oude kaart. b) automatische fotografisch-chemische) ,,re-scribing" (dus hèr-graveren) van de oude gegraveerde lijnen,d.w.z. van die delen van het oude blad die ongewijzigd kunnen blijven. Tijdens de automatische hèr-gravering moeten de te wijzigen delen van het blad zijn afgedekt. c) aan de hand van orthofoto's kunnen nu de blanco gelaten gedeelten van het nieuwe blad (dus de te wijzigen delen) worden gegraveerd (uiteraard met de hand). Deze methode wordt reeds sinds 1964 door de Topografische Dienst, Delft, toegepast (met conventioneel ontschrankte „orthofoto's").

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 46