47 7- In verband met het gedurende de laatste tien jaar sterk ver grote arsenaal van fotogrammetrische mogelijkheden (op het gebied van luchtfotografie, navigatie, apparatuur voor de „airborne" bepaling van elementen der camera-oriëntering, „airborne" bepaling van meetkundige grondslag, fotogrammetrische instrumenten en hulpmiddelen, aero-triangulatie, elektronische verwerking van meet gegevens, automatisering van de kaartering, enz.), zowel als in verband met de zeer grote kaarterings-projecten die thans in het bijzonder in de ontwikkelingslanden aangepakt moeten worden, waarbij vaak van een blanco-situatie moet (kan) worden uitgegaan, wordt in het bijzonder in het I.T.C. grote aandacht geschonken aan een systematische opzet van fotogrammetrische methoden. Hierbij is o.a. ook van belang de gangbare nauwkeurigheids voorschriften voor, en de inhoud en presentatie van, de kaarten te her-evalueren, alsmede productiemethoden en kostenmodellen te onderzoeken. De aan Nederland toegewezen Commissie IV (Kaartering van het aardoppervlak) van de S.I.P. (Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie) ziet deze systematische opzet als één van de belangrijkste taken welke gedurende de komende periode (1968- 1972) moet worden uitgevoerd. Ir. C. M. A. VAN DEN HOUT, Punttransformatie in de fotogrammetrie Ter verkrijging van een „wiskundig'inzicht in dit type instrument wordt in dit artikel het resultaat van een studie van de centrale projektie beschreven. In de fotogrammetrie wordt een voorwerp of terrein vanuit twee plaatsen in de ruimte gefotografeerd met het doel uit de afbeelding op elk van de opnamen de onderlinge ligging van de punten van SAMENVATTING Besproken worden de op het laatste congres van de Internationale Ver eniging voor Fotogrammetrie (Lausanne, Juli 1968) gesignaleerde ont wikkelingen op het gebied van fotogrammetrische kaarteringsmethoden: automatische kaarteringsmethoden en instrumenten hiervoor, productie en toepassing van orthofoto's, uitbreiding van de toepassingen van fotogram metrie, het gebruik van kleurenfotografie. SUMMARY Developments in the field of photogrammetric mapping, as signalised during the Xlth Congress of the International Society of Photogrammetry (S.I.P.Lausanne, July 1968), are discussed. Discussed in further details are: automatic photogrammetric mapping and related instruments, produc tion and application of orthophotographs, extension of the applications of Photogrammetry, the use of aerial colour photography. Hoofdingenieur bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 49