Prof. R. ROELOFS, Enkele recente ontwikkelingen in de fotogrammetrie') Er zijn twee woorden in deze titel die enige toelichting behoeven. In de eerste plaats het woord „recent", dat hier een vrij ruime betekenis zal worden gegeven: de laatste tien a vijftien jaren be treffende. Verder het woord „enkele", waarvan de bedoeling is te zeggen dat het artikel geenszins pretendeert volledig te zijn. Besproken zullen worden onderwerpen zowel uit het gebied van de opnametechniek als uit dat van de uitwerking van de opnamen. Wat het eerste betreft moet allereerst melding gemaakt worden van een nieuw navigatie-hulpmiddel, namelijk de z.g. Doppler- radar-navigatie die, zoals zo vaak met dit soort dingen, stamt uit de militaire sfeer, maar daaruit ruim tien jaar geleden werd vrij gegeven. Zoals de naam zegt betreft dit een systeem waarbij gebruik wordt gemaakt van het bekende Doppler-effect. Wanneer een vliegtuig, recht vooruit, maar schuin naar beneden gericht, een radiogolf uitzendt en deze na terugkaatsing op de bodem weer terugontvangt, constateert men een verschil in frequentie tussen de uitgezonden en de terugontvangen golf tengevolge van het Doppler-effect. Dit frequentieverschil is evenredig met de grond- snelheid van het vliegtuig en is dus een middel om die grondsnel- heid te bepalen. Wanneer men inplaats van één radiogolf recht vooruit, er vier uitzendt, namelijk één links voorwaarts, één rechts voorwaarts en twee naar links resp. rechts achter, alle schuin naar beneden gericht, dan is men in staat om door het meten van frequentieverschillen niet alleen de grondsnelheid van het vliegtuig te bepalen, maar ook de drifthoek, d.i. de hoek tussen de as en de baan van het vliegtuig ten opzichte van de grond. Uit deze drift- hoek en het gelijktijdig met behulp van het boordkompas gemeten azimut van de as van het vliegtuig volgt het azimut van de baan van het vliegtuig ten opzichte van de grond. Het is duidelijk dat deze twee gegevens, snelheid en azimut, de navigator in beginsel in staat stellen vanuit een bekend beginpunt te komen waar hij wil. Daarbij moet intussen worden opgemerkt dat de nauwkeurig heid in azimutale zin sterk beperkt wordt door het kompas. Het eerste gebruik dat van dit Doppler-systeem in de fotogrammetrie werd gemaakt betreft inderdaad slechts de navigatie, in het bij zonder bij geofysische opnamen vanuit de lucht en nog meer in het bijzonder bij magnetometer-opnamen. Wanneer men vliegt over onbekend terrein met weinig markante punten is bij dat soort opnamen het Doppler-navigatie-systeem een uitstekend hulp middel om te zorgen dat men inderdaad vliegt waar men vliegen Hoogleraar aan de Technische Hogeschool Delft: x) Dit artikel is een bewerking van twee voordrachten in de post- academiale cursus in mei 1966, waarbij rekening is gehouden met de ontwikkelingen, die sedertdien hebben plaatsgevonden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 5