58 Ir. M. TIENSTRA, Fotogrammetrische instrumenten Introductie Ter gelegenheid van het elfde internationale congres van de I.S.P., gehouden in juli 1968 te Lausanne, werden een groot aantal nieuwe instrumenten geïntroduceerd. De meeste van deze nieuwe instrumenten waren te zien op de aan het congres verbonden ten toonstelling, die daardoor uitermate interessant was, omdat een, zij het dan ook vluchtige, vergelijking van de nieuwe apparaten onderling en met al bekende instrumenten mogelijk was. Het nu volgende verslag is in hoofdzaak een bespreking van de tentoongestelde nieuwe instrumenten, daarnaast zal ik een enkel instrument bespreken dat niet getoond werd. Het is hierbij on mogelijk om in details te treden. Degenen die meer informatie willen hebben, verwijs ik naar de congrespublicaties en uiteraard zullen de verschillende firma's gaarne bereid zijn documentatie over hun eigen appartuur te verschaffen. Ik beperk mij in dit overzicht tot een bespreking van compara- toren, puntoverdrachts-apparatuur en kaarteermachines. Orthofoto apparatuur zal ik alleen noemen, daar hierover in een ander artikel in dit nummer meer gegevens verstrekt worden. Geautomatiseerde systemen Het enige geautomatiseerde systeem dat op de tentoonstelling te zien was, is de Stereomat Wild-Raytheon A 2000, een verdere ontwikkeling van de B 8-Stereomat combinatie. Besproken werden daarnaast nog de Bunker-Ramo UNIMACE en een aantal varianten van de Analytical Plotter van OMI-Bendix. Het voornaamste punt van overeenkomst tussen deze systemen, is hun hoge prijs, die in belangrijke mate bepaald wordt door de prijs van de elektronische rekenmachine die een integraal onderdeel van het systeem vormt. Het probleem voor de fabrikanten van al deze systemen is, dat om LITTERATUUR [1] H. Meyer: „Werkwijze en inrichting voor het uitwerken van een lucht foto", Octrooi No. 96512, Klasse No. 42c, Groep 10, 2 november i960. [2] H. Trager: „The supragraph-A new maximum precision plotter with mechanical analog computors", Photogrammetric Engineering, Vol. XXIX, No. i, Jan. 1963, p. 174-184. [3] H. Schoeler: „Uber einige neuere Vorschlage fiir mechanische Projek- tionsrechner in photogrammetrischen Zweibildkartiergeraten", Inter national Congress of Photogrammetry, (Commission II), Lisboa, i960. [4] H. Starosczik: „Topographisches Stereokartiergerat „Topocart B" International Congress of Photogrammetry (Commission II), Lausanne, 1968. Wetenschappelijk medewerker ie klasse aan het I.T.C. te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 60