59 de prijs enigszins te drukken een relatief eenvoudige rekenmachine geïnstalleerd wordt, terwijl om het systeem volledig tot zijn recht te laten komen een grote computer nodig is. Er zijn op het ogenblik twee tussenvormen verkrijgbaar, dit zijn de Analytical Plotter AP/C van OMI-Bendix en de ITEK-Zeiss geautomatiseerde Planimat. Beide systemen zijn duidelijk ,,nog niet af", de AP/C heeft geen correlatoren en bij de Planimat is geen automatische oriëntering mogelijk. Verdere ontwikkelingen van de AP/C zijn er al wel, maar ze zijn nog niet verkrijgbaar. Het is bijzonder moeilijk om in dit stadium iets over de bruik baarheid van geautomatiseerde systemen te zeggen. De systemen zijn op het ogenblik duidelijk nog te duur voor een algemene toe passing in de normale practijk. We moeten echter wel bedenken, dat deze instrumenten nog niet aan een serieproductie toe zijn en dat bovendien de ontwikkelingskosten er nog zwaar op drukken. Wanneer we daarnaast nog in aanmerking nemen dat de algemene tendens is, dat electronica goedkoper wordt (en mechanische con structies juist duurder), dan kunnen we verwachten dat de prijzen van de geautomatiseerde systemen lager zullen worden. Het is echter onmogelijk om hierover voorspellingen te doen. De producenten van klassieke fotogrammetrische apparatuur hebben echter nog steeds vertrouwen in de toekomst, hetgeen wel zal blijken uit het volgende overzicht van nieuw ontwikkelde instrumenten. Comparator en en puntoverdrachts-apparatuur Wanneer het aantal verschillende typen van een instrument dat verkrijgbaar is, een maat is voor de markt die er voor dat instrument bestaat, dan moet er wel zeer veel belangstelling bestaan voor com- paratoren. Iedere firma heeft nu namelijk of een monocomparator öf een stereocomparator in het productie-programma opgenomen, of zelfs beide. Bijzonder verheugend is het daarbij, dat men ook de noodzaak gaat inzien van goede puntoverdrachts- of punt- markerings-apparatuur. Interessant daarbij is, dat zo'n apparaat tegenwoordig blijkbaar aardig duur mag zijn. Allereerst wil ik nu een monocomparator bespreken, die welis waar niet op de tentoonstelling te zien was, maar waarvan de conceptie een bespreking zeker rechtvaardigt. Het betreft hier de „Self-Calibrating Multilaterative Plate Comparator" van D. Brown Associates, Melbourne, Florida, U.S.A. Dit instrument is gebaseerd op het principe van de poolcoördinatograaf, maar alleen de afstand tot de pool wordt gemeten en niet het argument. In zekere zin is het instrument dus het complement van een radiaaltriangulator. Om toch een berekening van rechthoekige coördinaten mogelijk te maken, moet ieder punt meerdere malen aangemeten worden. Dit wordt bereikt, door iedere plaat viermaal te meten, steeds met een andere zijde als basis. De punten zijn dan echter overbepaald, zodat een interessant vereffeningsprobleem ontstaat, dat op elegante

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 61