62 met roterende sluiters weer toepasten, uiteraard om het gebruik van kleurenfoto's mogelijk te maken. SFOM exposeerde bovendien nog orthofoto-apparatuur. Oorspronkelijk bouwde deze firma namelijk de Photomapper van OMI in licentie en hiervoor is een projectietafel ontwikkeld waarop de orthofoto gemaakt kan worden. Er zijn nu twee mogelijkheden, öf men benut één van de twee projectoren van het SFOM equivalent van de Photomapper voor de productie van de orthofoto, öf men gebruikt een speciaal apparaat met één projector dat aan een stereo-apparaat gekoppeld is. (Uiter aard kan het stereoapparaat ook de hierboven besproken Simulateur Spatial zijn). Wanneer ik voorbij ga aan enkele modificaties aan de instrumen ten Kern PG 2, Wild B 8 en Wild B 9, dan valt in de groep topo grafische plotters maar een nieuw instrument te besprekende RA II van OMI. Dit instrument is qua mogelijkheden goed te vergelijken met de hierboven genoemde. De constructie is conventioneel van opzet. Het enige opmerkelijke detail is echter tegelijkertijd het zwakke punt van het apparaat. Het waarnemingssysteem wordt namelijk langs de platen bewogen met behulp van een poolarm. Hierdoor draait de eerste lens van het systeem gedurende de af tasting van het beeld en daarom moet de centrering van het meet- merk op de optische as bijzonder nauwkeurig zijn. De fouten veroorzaakt door dejustering van het meetmerk zijn de bekende „X Schiefe" en „Breitenfehler". Tenslotte komen we dan bij de, althans wat Lausanne betreft, meest interessante groep van instrumenten: de precisie plotters. Hoewel van te voren uiteraard wel enigszins bekend was wat de verschillende fabrieken in voorbereiding hadden, was het toch verrassend om vier nieuwe precisie plotters min of meer naast elkaar te zien. Deze opmars van de precisie plotters is een van de weinige duide lijke tendensen in de ontwikkeling van de fotogrammetrische instrumenten. Alvorens hier echter nader op in te gaan zal ik eerst een korte beschrijving geven van de nieuwe machines. De Topokart B van Jenoptik wordt door de firma zelf geclassifi ceerd als een topografische plotter. De gehele constructie van het instrument, met name de bediening door middel van handwielen, ligt echter zoveel dichter bij die van precisie plotters dan bij die van topografische plotters, dat mijn voorkeur er naar uit gaat om het als precisie plotter te behandelen. Het meest in het oog springen de verschil met de klassieke precisie plotters is, dat de maximale vergroting van foto naar kaart slechts zes keer is. Dit verschil vervalt echter, wanneer servomotoren geïinstalleerd worden voor de verbinding tussen instrument en tekentafel. Het belangwekkende in de constructie van de Topokart is, dat de stralenbundels niet in de ruimte maar, door middel van linealen, in platte vlakken exact gereconstrueerd worden. De voordelen van een dergelijke constructie zijn natuurlijk duidelijk: doorbuiging van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 64