66 de coördinaten van de projectiecentra. Het is opvallend te zien dat in feite geen enkele constructeur hiermee rekening gehouden heeft. Alleen voor de Kern PG 2 zijn hulpstukken verkrijgbaar waar mee de bepaling van deze coördinaten mogelijk gemaakt wordt. Het valt aan te nemen dat soortgelijke hulpstukken voor de PG 3 te construeren zullen zijn. Instrumenten waarin tijdens de relatieve oriëntering de positie van de projectiecentra niet veranderd, hebben daarom enig voor deel boven instrumenten waarin dat wel gebeurt. Immers, in het eerste geval hoeven de coördinaten van de projectiecentra alleen aan het begin van een te trianguleren strook door middel van ruimtelijke voorwaartse insnijding bepaald te worden en deze veranderen niet meer zolang de basis constant gehouden wordt. In het andere geval, moeten de coördinaten van de projectiecentra in ieder model opnieuw bepaald worden, wat meet- en rekentijd kost. Conclusie Het belangwekkende van de tentoonstelling te Lausanne lag in de vergroting van het assortiment fotogrammetrische apparatuur. Nieuwe uitvindingen werden er niet naar voren gebracht. Op zich zelf is dat natuurlijk niet erg, maar het is nuttig dit vast te stellen. Het is bovendien interessant te zien, dat twee groepen instrumen ten de overhand krijgen over alle andere: de comparatoren en de precisie plotters. Dat is eigenlijk wel begrijpelijk, de markt voor fotogrammetrische instrumenten is zo klein, dat het voor een fabriek economisch niet verantwoord is om een grote verscheiden heid van typen instrumenten uit te brengen. Voor de gebruiker is het echter niet altijd plezierig, men zal veelal een instrument aan schaffen, dat mogelijkheden bezit die men niet nodig heeft. Uit sluitend wanneer de uniformiteit in de productie een gunstige invloed heeft op de prijs is dat aanvaardbaar. De balans van de ruilverkavelingswet in discussie Op 15 november j.l. vond te Utrecht plaats een gecombineerde vergadering van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie, de Vereniging voor Agrarisch Recht, de Studiekring voor Cultuur techniek van het Koninklijk Genootschap voor Landbouwweten schap en de Sectie voor Cultuurtechniek van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs. Hierin ging op het wetenschappelijk gedeelte van de jaarvergadering van de Vereniging voor Agrarisch Recht, nadat het kortstondige huishoudelijke gedeelte was voorafgegaan. Object van bespreking vormde het lijvige Rapport van de Werk groep Balans Ruilverkavelingswet, die vier jaar tevoren door de drie eerstgenoemde verenigingen was ingesteld. Het openingswoord wordt uitgesproken door prof. mr. F. F. X. Cerutti, voorzitter van de Vereniging voor Agrarisch Recht,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 68