meent dat het over de deskundigheid van de gewone rechter, die volgens de Werkgroep tekort schiet, hetgeen een argument zou opleveren voor de instelling van bijzondere ruilverkavelingskamers, moeilijk discussiëren is. Omtrent de ervaring van de gewone rechter, waarvoor hetzelfde zou gelden, wil hij gaarne enige ervarings cijfers verstrekken. Van de bezwaren tegen de lijst van recht hebbenden en de eerste schatting, het plan van toedeling en de lijst geldelijke regelingen wordt drie kwart door de plaatselijke com missie afgedaan. Het restant wordt voorgelegd aan de rechter commissaris, die weer in drie kwart van de gevallen overeen stemming bereikt, zodat een zestiende van het totaal bij de recht bank terecht komt. Het komende jaar zijn ongeveer 4200 bezwaren te verwachten, waarvan dus meer dan 1000 door de rechter commissaris en meer dan 250 door de rechtbank tot een oplossing zullen worden gebracht. Bovendien wordt de laatste jaren bij verscheidene rechtbanken één van de rechters speciaal met ruil verkavelingszaken belast, terwijl uitbreiding van de bevoegdheden van de rechter-commissaris diens specialisatie en interesse zal doen toenemen. Spreker stelt o.a. voor een voorlopige beslissing inzake de toedeling vóór de uitvoering van werken aan de rechter-commis saris op te dragen, in afwachting van een definitieve beslissing door de rechtbank. Anderzijds is een groot aantal zaken niet van dien aard dat daarmede een college van vijf leden ware te belasten. Prof. De Haan noemt de ommezwaai van Prof. Polak betreurens waardig. Het nut van de publikatie der jurisprudentie strekt zich z.i. nauwelijks verder uit dan tot bevordering van uniformiteit in de wetsinterpretatie. Voor de kwaliteit van de rechtspraak als geheel heeft zij geen betekenis, waar die veeleer afhangt van de mate waarin de burgerlijke rechter er in slaagt zich van zijn lijdelijk heid te ontdoen en van het niveau van de deskundigheid die hij daarbij juist en vooral buiten het juridische vlak heeft weten te verwerven. In die deskundigheid schiet de gewone rechter verre te kort, zoals spreker steeds vaker constateert, evenals in onteigenings zaken zoals de behandeling van het preadvies-Verpaalen volgens spreker overtuigend heeft geleerd. A^andaar de parallel lopende voorstellen van de Heer Verpaalen en van de Werkgroep. Prof. De Haan voelt weinig voor de door de Heer Van Lent voorgestelde nieuwe bevoegdheid van de rechter-commissaris. Gevolg zou zijn dat men te doen krijgt met een rechter-commissaris met een halve bevoegdheid en een rechtbank met een volledige bevoegdheid die echter hoogstens voor de helft kan worden gebruikt, omdat deze feitelijk na jaren vaak niet meer op de beslissingen van de rechter-commissaris kan terugkomen. Zulks zou zelfs een achter uitgang betekenen ten opzichte van de huidige gang van zaken. Verdwijning van de rechter-commissaris lijkt spreker veel beter. Het aantal bezwaren dat te zijner overstaan wordt opgeheven, is nauwelijks een argument, omdat menigeen zijn bezwaren intrekt, zeker wanneer hij weet geen kavelsplitsing te mogen verwachten. 7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 73