van kleine bedrijven aangekocht door exploitanten van grote bedrijven ondanks de veelal minder doelmatige ligging ten opzichte van de bedrijven van de kopers. Op grond van al deze factoren verwacht spreker een sterke toeneming van het aantal administra tieve verkavelingen. Het accent zal in deze ruilverkavelingen voor namelijk liggen op een landmeetkundige en administratieve reconstructie, in feite overeenkomend met de oorspronkelijke betekenis van het begrip ruilverkaveling. De huidige wet en de kadastrale ruilverkavelingstechniek bieden de mogelijkheid derge lijke ruilverkavelingen, waarvan de blokken in oppervlakte zullen variëren van klein tot zeer groot, in korte tijd uit te voeren. Zo is recentelijk de akte van toedeling in de ruilverkaveling „Zuider polder" (2200 ha), 2% jaar na de stemming, gepasseerd. In het algemeen ware te denken aan een periode van vier tot zes jaar voor voorbereiding en uitvoering tezamen. Procedureversnelling zal bovendien nog verkregen kunnen worden door combinatie van tervisielegging van de lijst van rechthebbenden, de eerste schatting, het plan van toedeling en de lijst geldelijke regelingen. Vastlegging van deze combinatiemogelijkheid in de wet is volgens spreker dan ook gewenst. Ook de Heer J. Loman voelt, blijkens een ingezonden vraag op soortgelijke gronden voor een speciale regeling van een versnelde procedure voor de wettelijke ruilverkaveling. Prof. Witt kan wel met de geschetste gedachtengang meegaan. Een bescheiden wetswijziging zou de gecombineerde tervisielegging van lijst van rechthebbenden, eerste schatting, plan van toedeling en lijst geldelijke regelingen voor aanpassingsverkavelingen mogelijk maken. De Heer Van Lent verwacht dat str eekver kavelingen, inclusief de voorbereiding, in acht tot twaalf jaar wel kunnen worden vol tooid. De huidige tijdsduur is veelal aanmerklijk langer. Men be denke daarbij wel dat met de uitvoering van dit type ruilverkaveling eerst thans voldoende ervaring is opgedaan. Verder blijkt dat vooral het uitblijven van beslissingen van derden tot vertraging leidt. Het belang van deze relaties met derden brengt een verschuiving van een groot deel van het ruilverkavelingswerk naar de voorbereidings fase mede. Ook hier zal de kadastrale ruilverkavelingsdienst meer activiteiten moeten ontplooien en waar mogelijk werkzaamheden moeten verrichten, welke thans tot na de stemming worden uit gesteld. Verleenden voorheen de landmeters-deskundigen met een beperkt aantal toegevoegde krachten nagenoeg uitsluitend na de stemming bijstand aan de plaatselijke commissie, thans werken vele ambtenaren van de kadastrale ruilverkavelingsdienst zowel aan de voorbereiding als aan de uitvoering mee. Gaarne stemt de inleider dan ook in met het voorstel van de Werkgroep (blz. 277, conclusie 3) in de wet te doen bepalen dat de C.C.C. bij de uitvoering van haar taak niet alleen door de C.D., doch ook door de Kadastrale Ruil verkavelingsdienst wordt bijgestaan. go

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 92