De nazorg Prof. Polak brengt in herinnering dat in 1961 nog gediscussieerd werd over de noodzaak van wettelijke waarborgen tegen verslech tering van de door de ruilverkaveling verkregen resultaten. Hij acht het bevreemdend dat de Werkgroep wel voorstellen doet met betrekking tot de bescherming van natuur en landschap na de ruil verkaveling (blz. 318-320, conclusie 30), doch aan de kwestie in het algemeen geheel voorbijgaat. De Heer Bosman stelt dat in de praktijk de kans op versnippe ring van het grondgebruik na de ruilverkaveling nauwelijks van betekenis is. Veeleer is een tendens tot grotere concentratie waar te nemen. Tegen deze feitelijke achtergrond lijkt een beperking van de beschikkingsmacht van de eigenaren na de ruilverkaveling niet aan te bevelen. Men bedenke bovendien dat in 1963 de wet Ver vreemding Landbouwgronden, die een vergelijkbare beperking van de beschikkingsmacht medebracht, werd afgeschaft. Men ziet, zeer veel is gezegd en zeer veel niet gezegd. Het meren deel der vragen die vóór en tijdens de vergadering werden ingediend, is niet aan de orde gekomen. Verder valt op dat object van discussie vooral zijn geweest de verhouding van ruilverkaveling tot ruimte lijke ordening en de ruilverkavelingsorganen. Het maandblad De Pacht en het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde stellen dan ook welwillend hun kolommen ter beschikking van hen, die de discussie wensen voort te zetten. Prof. ir. A. J. van der Weele, voorzitter van de Nederlandse Landmeetkundige federatie, sluit de studiedag. Hij typeert het Rapport als een gedegen stuk en spreekt lovende woorden over de relatief korte tijd waarin het tot stand is gekomen en over de vrucht bare samenwerking van de verenigingen die daarbij zijn betrokken. Hij verwacht nog een langdurige, levendige discussie in de tijd schriften. Mr. D. L. Rodrigues Lopes Litteratuuroverzicht 9i Allgemeine Vermessungs-Nachrichten 75 (1968) 12 DraheimXI. Internationaler Kongress fiir Photogrammetrie 1968 (Tagungsbericht). Makarovic: Ausstellungsbericht. Meine: Der XII. FIG-Kongress, London 1968 (Tagungsbericht). Hirsch: Ausstellungs bericht. Zeiss stiftet Carl-Pulfrich-Preis für Leistungen im Vermessungs- wesen. Draheim: 53. Deutscher Geodatentag 1968 Stuttgart (Tagungs bericht). Weiser: Ausstellungsbericht. Karsten: Tagung des Arbeits- kreises „Topographisch-Geomorphologische Kartenproben 1 25.000". SchlegtendalNochmals der Begriff „Verkehrswert". Gerardy, Schlegtendal, Tiemann: Zur Ermittlung von Grundstückswerten. Schlegtendal: Reform der Bodenordnung. The Australian Surveyor 22 (1968) 3 Hallman: The role of the Cadastral Surveyor. Lyons: A method of aerial annotation for 1 250.000 mapping. Angus-Leppan:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 93