136 1. c) L. F. Rentmeester: Lasers and Surveying. Hierin wordt aangetoond dat de laser voor de landmeetkunde niet langer alleen een laboratoriumhulpmiddel is, maar dat er vele praktische toepassingen zijn en zullen komen. 2. Onderzoek van instrumenten. S. Michalcak: Beitrag zu allgemeinen Grundzügen der geodatischen Gerdteprüfung. Kwaliteitsonderzoek van geodetische instrumenten kan gestoeld worden op moderne technologische inzichten en toepassing van de informatietheorie. Met het onderzoek van de theodoliet als voor beeld wordt dit verduidelijkt. 3. Wiskunde, basisgereedschap voor de geodeet. 3. aH. Draheim: Die mathematischen Hilfsmittel des Vermessungs- ingenieurs, Geometrie und Differentialgeometrie. 3. b) J. E. Alberda: Decision-Making and. Surveying. 3. c) W. Baarda: Statistics, a Compass for the Land Surveyor. 3. d) A. Bjerhammar: Matrix Algebra. Het was een oorspronkelijke gedachte van de voorzitter een zit ting geheel te wijden aan enkele aspecten van de mathematische grondslagen waar iedere geodeet mee te maken heeft. Hoewel dit in enkele uren een onmogelijke taak is, werd door de kwaliteiten van de inleiders, de bedoeling van de voorzitter bereikt, het best weergegeven met zijn eigen woorden: es wird manchmal gern ein gewisser Gegensatz zwischen Theorie und Praxis heraus- gestellt. Manche sog. Praktiker glauben durch die Ablehnung all dessen, was nicht augenfallig ihren augenblicklichen Bedürfnissen dient, besonders rationell zu handeln und auf der anderen Seite ist eine gewisse, schon aus Urzeiten stammende intellektuelle Über- heblichkeit gegenüber handwerklich-technischen Tatigkeiten auch heute noch nicht überwunden. Die 3. Sitzung unseres Programms soli ein kleiner Beitrag zur Überwindung dieser berufsschadigenden Schranken sein." 4. Puntsbepaling. 4. a) J. W. Wright: Framework and Control Surveys by the Directo rate of Overseas Surveys. Een beschrijving van geschiedenis en uitgevoerd werk van deze Engelse dienst. Naast de technische aanpak worden administratieve problemen in ontwikkelingslanden geschetst. Aan moderne metho den (afstandmeting, fotogrammetrie) wordt aandacht besteed. 4. bH. B. Loving: AirBorne Control (ABC) System for Surveying. Een interessante beschrijving van een moderne methode met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 42