138 grafische kadaster op schaal 1/4000. De twijfelachtige kwaliteit van deze veelhoekspunten kwam tot uiting bij grootschalige lucht- kaarteringen na i960. Herziening heeft nu plaats door fotogram- metrische coördinaten te bepalen tijdens de hermetingen die uit gevoerd worden ten behoeve van nieuwe kadastrale kaarten op schaal 1/1000 (fotoschaal 1/4000). 7. Ontwikkelingen in de fotogrammetrie. 7. a) E. H. Thompson: Some Thoughts on the Present Situation in Photogrammetry Na een geestige terugblik op de ontwikkeling van de fotogram metrie en beschouwingen over het wantrouwen dat lang bestaan heeft, wordt de huidige situatie geschetst. De toekomst (verhoging nauwkeurigheid, automatisering, orthofoto) wordt kritisch bezien. 7. b) Z. Jaksic: Analytical Photogrammetric Concepts in Surveying and Mapping. Deze methode vindt steeds meer toepassing. De toekomstige mogelijkheden worden besproken, vooral in verband met de diensten die time-sharing systems" mogelijk gaan bieden. 8. Elektronische rekenmachines. 8. a) K. Linkwitz: Grosse Elektronische Rechenanlagen und Ihre Anwendung im Vermcssungswesen. In een helder betoog worden de technische ontwikkelingen en programmeringsmogelijkheden van grote computers geschetst, in aansluiting op het rapport dat deze inleider in Rome uitbracht. Speciale aandacht wordt besteed aan het samen en gelijktijdig be nutten van een grote centrale rekeneenheid door een aantal deel nemers (time-sharing en teleprocessing). Mogelijkheden en toekomst voor landmeetkundig gebruik worden onderzocht. 8. b) H. D. Preuss: Electronic Desk-Top Calculators/Computers and Small Digital Electronic Computers. De ontwikkeling van kleinere en tafelcomputers is van groot belang voor de landmeetkunde, hetzij voor voorbereidende werk zaamheden voor elektronische verwerking, hetzij als zelfstandige apparatuur voor kleine berekeningen. Naar een indeling in vier klassen wordt de huidige markt kritisch bekeken. 9. Elektronische berekeningen en automatisering. 9. a) H. L. van Gent: Automation in Geodesy. Dit rapport, dat in dit tijdschrift (1968, pag. 171) is ver schenen, behandelt verschillende aspecten van de automatisering bij de opmeting, berekeningen, kaartering en oppervlaktebepaling. Toegelicht met een aantal goede dia's werd inzicht verkregen in de vorderingen sinds het vorige congres.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 44