139 g. b) A. D. N. Smith en M. J. Miles: Computational Problems in Analytical Photogrammetry. De toepassing van de analytische fotogrammetrie voert in verschillende centra tot het zoeken naar eigen oplossingsmethoden. De werkwijze in het Engelse „Geodetic Office of the Survey Production Centre" wordt beschreven. 9. c) C. DiCarlo en C. J. Crandall: All-Weather Mapping. Ongunstige meteorologische omstandigheden beperken de mo gelijkheden van luchtfotogrammetrie. Door het Amerikaanse mi nisterie van defensie worden reeds tientallen jaren proeven geno men met radaropnamen. Een speciale vorm lijkt geschikt te zijn voor topografische kaarteringen op kleine schalen, experimenteel toegepast in Panama. In de naaste toekomst hoopt men radargram- metrie te kunnen gebruiken voor kaarten op schaal 1/50.000. Ir. G. A. van Wely. Commissie 6 (Bijzondere toepassingen) De bijeenkomsten waren zo geregeld dat de deelnemers ook de meeste zittingen van commissie 5 konden bijwonen, wat de band tussen deze technische commissies ten goede kwam. Een tijdelijke band werd gelegd door organisatorisch gastheer te zijn voor een groep die uitsluitend hydrografische metingen tot onderwerp had. Gezien het speciale karakter van deze tak van de geodesie, werd bij een herziening van de indeling, aan het einde van het congres, een nieuwe commissie voor hydrografische metingen ingesteld. Aan de begrenzing en de onderwerpenkeuze van commissie 6 werd een zitting gewijd. Alleen in negatieve zin bleek een om schrijving voor velen mogelijk: niet-topografische en niet-karto- grafische toepassingen van de landmeetkunde. De in het Duitse taalgebied gangbare benaming ,,Ingenieurvermessungen" werd evenwel door de meeste discussie-deelnemers voldoende duidelijk bevonden en niet gewijzigd. De onderwerpen die voor dit congres op het programma stonden, waren ondergebracht in 5 groepen: 1. Ondergrondse metingen. De bijzondere eisen die aan metingen ten behoeve van tunnel bouw gesteld worden, de mogelijke methoden en de moeilijke werk omstandigheden, kwamen tot uiting in voordrachten over uitge voerde werken in Wenen (Hauer), Praag (Kollar), Antwerpen (Camps) en Amsterdam (P. J. Bakker). Speciaal in deze laatste lezing kwam het benutten van moderne hulpmiddelen goed tot zijn recht. 2. Deformatie- en uitzettingsmetingen in de bouwkunde. Meer gebruik van de mogelijkheden die de terrestrische fotogram-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 45