ordening wordt door de regionale autoriteiten, weliswaar onder nationale supervisie, geleid, daarbij vaak de sociale doeleinden als de belangrijkste oogmerken van hun streven ziend. De economische planning is in Engleland een nationale zaak en de coördinatie tussen beide begint nu pas op gang te komen. Op een volgende zitting van commissie 7 werd door resp. de heer H. Stemmler en de heer J. M. Meijssen de woningbouwpolitiek in Duitsland en Nederland behandeld. In de voordracht over dit onderwerp met betrekking tot Duitsland werd veel cijfermateriaal gegeven. Daarbij bleek dat de woondichtheidvoor de oorlog 3,6 inwoners per woning en na de tweede wereldoorlog gestegen tot vijf inwoners per woningthans tot drie inwoners per woning is gedaald. Indrukwekkend is het grote aantal na de oorlog gebouwde „eigen woningen" namelijk drie miljoen. Het aandeel van de „sociale woningbouw" zakte van 70% in 1949 tot 34% in 1967. In totaal werden in deze periode ruim tien miljoen huizen gebouwd. Andere in commissie 7 behandelde onderwerpen waren: „Waarde bepaling in verband met vaststelling grondbelasting" en „Stads vernieuwing". Het eerste onderwerp is, gezien het belang van de grondbelasting in Nederland, voor ons van geringe betekenis. Over Stadsvernieuwing werd resp. door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland gesproken. De Ame rikanen hebben vrij grote ervaring met stadsvernieuwing, die ook daar eigenlijk voor het eerst georganiseerd werd aangepakt met het opruimen van verkrotte wijken gedurende de crisisjaren. Vooral in de laatste jaren is de Stadsvernieuwing in de Verenigde Staten krachtig aangepakt. Hieraan wordt thans jaarlijks meer dan een miljard dollar door de Staat bijgedragen. Momenteel zijn ongeveer duizend Amerikaanse steden bezig met de uitvoering van een of meer vernieuwingsprogramma's. De door de Staat geleverde bijdrage is, zoals uit bovenstaande cijfers wel blijkt, onvoldoende voor een dergelijk programma en men streeft dan ook naar verhoging van deze bijdrage. Een ander ernstig probleem is het verschijnsel van segregatie bij het opnieuw bevolken van de gesaneerde wijken. De Franse gedelegeerde begon met naar Hausmann te verwijzen. Na een uitvoerige theoretische beschouwing besloot hij met een opsomming van hetgeen thans in Frankrijk op dit gebied aan de gang is. In Duitsland is na een periode van wederopbouw nu ook aan de sanering van verouderde wijken begonnen. De Duitse vertegenwoordiger sprak uitvoerig over het juridische en organi satorische raam waarin de stadsreconstructie plaatsvindt. Op de laatste vergaderdag van commissie 7 werden enkele op zich zelf staande problemen aangesneden. De Zweedse gedelegeerde sprak over optimaal gebruik van de bodem. Omdat in Zweden slechts 1% van de bodem verstedelijkt is, zijn er slechts problemen in geürbaniseerde gebieden. Hier is het probleem door industrialisatie, verkeer en recreatiebehoefte, dus 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 48