143 de toenemende ruimtebehoefte per inwoner wel acuut geworden. W. I. Ballard van de Verenigde Staten sprak over vergoeding van planschade. Dit betreft dus de vergoeding van schade door waardevermindering van eigendommen tengevolge van de in een stedebouwkundig plan vastgelegde bestemmingen. Commissie 8 Stadsontwikkeling en ruimtelijke ordening) In deze commissie wordt in hoofdzaak aandacht geschonken aan de invloed van verschillende planologische aspecten op de stedebouw, zoals bijvoorbeeld de invloed van het transport (zowel goederentransport als personenverkeer) op de stedelijke ontwikke ling en de invloed van koopcentra of de binnenstad. Een ander in deze commissie behandeld onderwerp was de stedebouwkundige problematiek van de grotere eenheden. Behandeld werden de stede- bouwkundige problemen van Groter-Londen, streekplannen in Frankrijk, het gebied van Tokio, de agglomeratie Stuttgart, Philadelphia en Montreal. Hoewel de meeste van deze gebieden speciale problemen hebben, geldt voor nagenoeg alle gevallen dat het verkeers- en vervoersprobleem in deze sterk geürbaniseerde gebieden overheersend is. Door de overal sterk toenemende motori sering is de verkeersbehoefte ook het meest dynamisch hetgeen gedetailleerd ontwerpen voor langere termijnen (tientallen jaren) onmogelijk maakt. Een algemeen verbreide mening is dan ook, dat elk stedebouwkundig ontwerp een grote mate van flexibiliteit moet hebben. De behoefte aan recreatieve ruimte is eveneens sterk groeiend, waarbij tevens de recreatiegewoonten aan veranderingen onderhevig zijn. Ook dit is een argument voor het flexibel houden van de stedebouwkundige ontwerpen. Andere in deze commissie behandelde onderwerpen waren onder meer kostprijs- en opbrengstberekening van stedebouwkundige plannen, stadsvernieuwing en ruimtelijke ordening met betrekking tot de recreatie. Bij veel van de in commissie 8 behandelde onder werpen werd vaak sterk de nadruk gelegd op de architectonische facetten van het onderwerp. Het auditorium bestond evenwel uit mensen die juist op het gebied van de architectuur niet deskundig zijn. Dit heeft tot gevolg gehad, dat een aantal lezingen grotendeels besteed werden aan het bekijken van dia's. Dit was met name het geval met de lezingen over de agglomeratie Stuttgart, new towns in Engeland, de new towns in Finland, John Hancock Center in Chicago en de lezing „Philadelphia's Heartland; A Success Story". Naar het mij voorkomt is commissie 8 hiermee niet op de goede weg, ook al omdat internationale organisaties op het gebied van de architectuur en van de stedebouw zich met deze facetten bezig houden. Commissie 9 Waardebepaling en beheer van onroerend goed) De werkzaamheden in deze commissie hebben overwegend betrekking op de financieel-economische facetten van de stedebouw.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 49