144 Hierbij zijn wel een groot aantal buitenlandse vakgenoten recht streeks betrokken, dit geldt evenwel niet voor alle landen en ook de Nederlandse geodeet beweegt zich hoegenaamd (nog) niet op dit terrein. Het zijn vooral de Engelse „Surveyors in General prac tice" en de Amerikaanse „Real estate appraisers" die hun stempel op het werk van deze commissie drukken. De behandelde onderwerpen waren onder meer: Bodemwaarde in het Verenigd Koninkrijk en in de Verenigde Staten, Taxatie methoden, Financiering van ontwikkelingsprojecten, Onteigening in de Verenigde Staten en Theorie van de grondwaarde na stads vernieuwing. Het overheersend financiële aspect volgt al uit de titels van de onderwerpen. De problemen zijn in de geürbaniseerde gebieden van de meeste landen wel gelijksoortig. Zo is bijvoorbeeld zelfs in de met veel ruimte gezegende Verenigde Staten appartementseigendom niet ongewoon meer. De onteigening is tegenwoordig in alle moderne landen een veel gehanteerd middel om tot verwezenlijking van stedebouwkundige plannen te komen. Een veel besproken probleem is de zogenaamde planschade. Dit is schade die geleden wordt door de invloed van een wettelijk tot stand gekomen bestemmingsplan of bijvoorbeeld door de aanleg van een nieuwe verkeersverbinding. In het eerste geval wordt bijvoorbeeld schade geleden door de frustratie van eigen plannen, in het tweede geval doordat het verkeer, van de nieuwe verbinding gebruik makende, niet meer langs de vestiging (een garage of ben zinestation bijv.) aan de oude verbinding komt. Dergelijke schaden zijn meestal moeilijk te kwantificeren en in de meeste landen bestaat de neiging geen schadevergoeding uit te keren. Conclusie. In de aanhef werd door mij beklemtoond, dat het aandeel van de Nederlandse geodeet in het werk van de commissies 7, 8 en 9 nog veel te gering is en dat hierin slechts verbetering kan worden verwacht als hij meer dan nu het geval is deel neemt aan de uit voering van stadsuitbreidingen en stadsvernieuwingen en als hij bovendien meer betrokken raakt bij het overheidsbeheer van on roerend goed. Ook op andere wijze kan evenwel het Nederlands aandeel in dit werk worden uitgebreid. Aan dit congres bijvoorbeeld werd, op uitnodiging, deelgenomen door twee bij de verwerving en het beheer van onroerend goed be trokken Nederlanders. Een van de beide heren heeft een functie bij het beheer van de eigendommen van een pensioenfonds, de tweede is hoofd van een gemeentelijk grondbedrijf. Uit gesprekken met de laatste bleek, dat het internationaal contact voor wat hem betrof, in een niet op andere wijze te bevredigen behoefte voldoet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 50