145 Wel hebben de architecten en stedebouwers hun internationale organisaties die vakcongressen organiseren, maar de problemen van grondbeheer en investering komen daar niet aan de orde. Het Xlle F.I.G. congres in Londen was daarentegen volgens deze deskundige op het gebied van overheids-grondbeheer een uitstekend congres, waaraan hij, voor wat betreft de bijeenkomsten van de commissies 7, 8 en 9 met veel vrucht had deelgenomen. Het verdient dan ook aanbeveling de mogelijkheid voor de Nederlandse deskundigen op het gebied van grondbeheer tot bij woning van deze congressen te verruimen. Ir. P. J. Bakker. Boekbespreking Prof. Dr.-ing. Helmut Wolf. Ausgleichungsrechnung nach der Methode der kleinsten Quadrate: Ferd. Dümmlers Verlag, Bonn, 1968 (XV 591 dichtbedrukte blz., formaat 24,5 x 16,5 x 4,5 cm, prijs geb. DM. 96, Sinds een tiental jaren trof de lezer van de „Vermessungs- technische Rundschau" artikelen van Prof. dr. Helmut Wolf aan, die, zoals aangekondigd, uiteindelijk in boekvorm zouden worden verzameld. In i960 werd een eerste deellevering gepubliceerd, besproken in dit tijdschrift door Ir. J. E. Alberda. Stellingname betreffende de waardering van de gebrachte leerstof was toentertijd nog moeilijk, omdat niet te overzien was welke keuze van metho dieken in het totale werk zou worden gemaakt. In midden 1968 is dit totale werkstuk in boekvorm verschenen. Men kan nu bij een aankondiging van een dergelijk standaard werk twee wegen kiezen, de eerste is het kritiseren van opzet, methodiek en details, de tweede is het aanduiden van de grote lijn in de gevolgde gedachtengang en de plaats van het werk in de litteratuur. Ik kies bepaald voor de tweede weg, vooral ook omdat ik weet in hoeveel opzichten de uitkomsten van, vaak uiterlijk zo verschillende, gedachtengangen van Prof. Wolf en mijzelf tot zelfde praktische resultaten leiden en bovenal omdat ik ervan overtuigd ben dat iedere geodeet kan leren van de encyclopedische kennis van Prof. Wolf. Aangesloten is, zoals begrijpelijk voor een nationaal leerboek, bij de in Duitsland gebruikelijke notatie en opzet 1). Bewonderens waardig is daarbij echter de vaak uitvoerige behandeling van metho dieken uit andere landen. Zo zal men herhaaldelijk de naam Tienstra tegenkomen. Dat daarbij een wat meer fundamentele opbouw op Ditzelfde geldt voor het fraaie ie deel van het Handbuch der Ver- messungskunde Jordan/Eggert/Kneissl door Dr. Martha Nabauer, waar wel uitvoerig op de theorie van Tienstra wordt ingegaan, maar geen toetsings theorie behandeld wordt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 51