Publicaties Laboratorium voor Geodesie 146 basis van de mathematische statistiek in de klem komt zal men de auteur licht vergeven, temeer omdat in het laatste gedeelte van het boek relatief veel aandacht aan toetsproblemen is gewijd. De behandelde hoeveelheid methoden van oplossing voor ver effeningsvraagstukken uit nagenoeg alle gebieden der geodesie, met duidelijke verwijzing naar oorspronkelijke auteurs, is overstelpend. Afgezien van de daarnaast gegeven grote hoeveelheid oefenvraag stukken (met oplossingen), is het meest boeiende vraagstuk voor de lezer welke verschillende methodieken in wezen teruggaan tot een zelfde fundamentele gedachtengang. Hoewel veelal de wijze van behandeling uitgaat van de zeer klassieke Duitse opzet, mondt telkenwijze het betoog uit in een moderne zienswijze. Dit maakt het boek uitermate waardevol, men kan het zien eensdeels als een encyclopedisch overzicht van wat op het gebied van de methode der kleinste kwadraten in honderd tot honderdvijftig jaar tot stand kwam, anderdeels als een ver binding van de ons geleerde methoden met allerlei nieuwe ge zichtspunten, vele door Prof. Wolf zelf ontwikkeld. Programma's en procedures bij gebruik van rekenautomaten zal men hier niet zoeken, wel vindt men een uitvoerige verwijzing met enige aansluiting aan de nieuwere numerieke analyse. De wijze van totstandkoming van deze eerste druk van het boek maakte het niet mogelijk de nieuwste publicaties van de laatste jaren te verwerken in de tekst. De auteur is aan dit bezwaar te- genoet gekomen door aan het einde van zijn boek enkele aanvul lingen en correcties op te nemen, men vindt nog publicaties vermeld tot 1967. Resumerend kan gesteld worden dat dit boekwerk warm aan bevolen dient te worden voor elke geodeet die met vereffenings vraagstukken te maken heeft. Ik wens Prof. Wolf van ganserharte toe dat zijn boek in handen van velen zal komen. W. Baarda In het vervolg zal in dit tijdschrift regelmatig een overzicht worden gegeven van de door de onderafdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool uitgegeven gestencilde publicaties. Behalve auteur en titel wordt van iedere publicatie ook een kort uittreksel opgenomen. Hiernaast worden nog het aantal bladzijden, de prijs en het jaar van uitgifte vermeld. Deze publicaties kunnen besteld worden bij de Administratie van het Laboratorium voor Geodesie, Kanaalweg 4, Delft. Het verschuldigde bedrag dient gelijktijdig te worden overgemaakt op postrekening nr. 110850 t.n.v. Technische Hogeschool te Delft onder vermelding van .betaling van stencil(s) besteld bij Laboratorium voor Geodesie". Pas nadat deze overschrijving ontvangen is, worden de publicaties toegezonden. Zdzislaw M. Adamczewski. Travaux de Prof. dr. ing. S. Hausbrandt (Pologne) (LGR - R 41). 29 blz., 1.00, 1965. Een kort overzicht van de theorieën van Prof. Hausbrandt wordt gegeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1969 | | pagina 52